Stevie Wonder İstanbul Konseri

p1060657

Stevie Wonder, 14.09.2012, Küçükçiftlik Park – Maçka, İstanbul

1984 yılında “I just called to say I love you” şarkısıyla Türk halkının tüm sevgisini kazanmış olan Stevie Wonder 14 Eylül 2012 tarihinde Garanti Caz Festivali kapsamında Maçka Küçükçiftlik Park’ta bir konser verdi. R&B, soul ve funk efsanesinin tek kelime ile “büyüleyici” bir performans sergilemesinin ardında aslında tek bir neden yatıyor: Onun müzik dehası! Wonder kendisine dahi diyenlere her zaman “dahi olan tanrıdır” cevabını verecek kadar alçak gönüllü olmasını bilmiştir. Mütevazılığın 2.planda olduğu bu sektörde böyle özel sanatçılarla karşılaşmak onlara karşı zaten var olan saygı sevgiyi daha da pekiştirmiyor mu, ne dersiniz?

ap1060584
Sahne performansı ve seyirci ile olan iletişimi görülmeye değerdi. Gevezelik derecesinde konuşkan, samimi, fakat aynı zamanda yaptığı işte son derece profesyoneldi. Maestro edasıyla orkestrasını yönetmesi, şarkı söylerken zaman zaman ayağa kalkıp yardımcısı olmadan sahnede turlaması, sarf ettiği ve yaydığı enerji takdire şayandı. Sevip saydığı bazı sanatçıların parçalarını yorumlayarak konsere oldukça farklı renkler katmasını da bildi. Michael Jackson, Herbie Hancock ve Marvin Gaye şarkıları dahil 6 tane cover parçayı Stevie’nin dokunuşlarıyla dinlemek gecenin güzel sürprizlerindendi. Bir de Jay-Z / Alicia Keys’in “Empire State of Mind” parçasının sözlerini değiştirerek “New York” yerine, seyircileri de arkasına katıp “İstanbul” olarak söylemesi, yaşanması gereken bir konser anıydı.

Müzik eleştirmenleri Stevie Wonder’ın kariyerinde hemfikir oldukları bir konu var, o da 1970-1980 yılları arasında en verimli çağını yaşamış olduğu gerçeğidir. Bu abilerin, ablaların görüşleri İstanbul konserinde de teyit edilmiş oldu. Ağırlıklı olarak söz konusu dönemin hitlerini seslendiren Wonder, şarkıları bilmeyenlere dahi çok büyük keyif ve heyecan verdiğini gözlemledim. İzleyicilerin coşup dans ettiğini görünce, “o sadece “I just called to say I love you” sayesinde seviliyor” tezimin fena halde çöktüğünü yaşayarak anladım :).

p1060669
Stevie ve kızı Aisha Morris “Isn’t She Lovely” şarkısını söylerken

Kendi adıma konserde “highlight” diyebileceğim bir kaç an vardı. Bunlardan biri; “Sir Duke”, “Another Star”, “Superstition” ve “Overjoyed” parçalarının mest edici performansları. Ayrıca önemli ve aynı zamanda duygusal anlardan biri de Stevie’ye geri vokal yapan kendi kızı Aisha Morris’le birlikte (üstteki foto) söyledikleri “Isn’t She Lovely” şarkısıydı. Bilinmelidir ki bu parçayı Stevie kızı Aisha’nın doğumu sebebiyle bestelemişti. Aklımda kalan bir diğer önemli ayrıntı da o meşhur armonikasını konuşturduğu bölümlerdi.

Son olarak Stevie Wonder’in detone olmak nedir bilmeyen sesine de değinmek lazım. 50 yıldır sürdürdüğü sanat hayatında sesini bunca yıldır hala bu kıvraklık ve berraklıkla kullanan çok az şarkıcı var. Gecenin sonuna geldiğimizde, etkileyici olduğu kadar müthiş de keyif verici bir 2,5 saat geçirmenin mutluluğunu yaşıyorduk. Stevie bu konser performansında 80’li yılların popüler parçalarından sadece “Part-Time Lover”ı seslendirmedi. Ama sanırım 24 şarkılık dopdolu bir R&B, soul ve funk gecesinde bunu rahatlıkla tolere edebiliriz diye düşünüyorum.

Teşekkürler Stevie, iyi ki varsın.

Not 1: Güvenlik görevlileriyle kavga gürültü sonucu yarı profesyonel fotoğraf makinamı da etkinlik alanına sokabildim. Tüm fotoğraflar bana aittir.
Not 2: Parçalara tek tek değinmedim, uzadıkça uzardı. Hangi şarkıları söyledi derseniz, konserin setlistine şuradan ulaşabilirsiniz.


Bu da titrek bir Sir Duke videosu ;)

Sevgiler,

ayk,
14.09.2012


Stevie Wonder İstanbul Konseri’ için 5 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s