Jersey Boys Müzikali

jerseyboys

Jersey Boys Müzikali, 20.11.2013, Zorlu Center PSM – İstanbul

“Jersey Boys” adlı Broadway müzikali Frankie Valli ve mensup olduğu The Four Seasons grubunun hikayesini anlatıyor. Özel hayatları, arkadaşlıkları, müzikal gelişimleri, başarıları, başarısızlıkları, 60’lı yılların kızlı erkekli ortamları, kısaca biyografilerini izlemek bir hayli keyifliydi. Gösteri öncesi Valli’yi bu müzikalde canlandıracak olan kişinin o meşhur falsetto* söyleyişinin üstesinden gelip gelemeyeceğini merak ediyordum, ama başroldeki çocuk (ismini şimdi bilemedim) o harika ses rengiyle “vay canına” dedirtti. Başta müzikler olmak üzere hikayenin kurgusunu, yılların ve ilişkilerin geride kalışları, bu esnadaki sahne geçişlerini çok beğendim.

Dün biraz Wiki’de okudum; 2005’den beri Broadway’de sahne alan müzikal 2006’da 4 tane Tony Ödülü ve en iyi müzikal dalında Helpmann ödülü de almış. 60’lı yılların Rock’n Roll müziğini seviyorsanız ve orda burda “Can’t Take My Eyes Off Of You”, “My Eyes Adored You” ve “Working My Way Back To You” şarkılarını duyduysanız kaçırılmaz bir fırsat derim.

the-jersey-boys1

Zorlu Center’e bu ilk gidişimdi. Dolayısıyla Zorlu Center PSM’yi, yani Zorlu Center Performans Sanatları Merkezini de ilk defa görme fırsatım oldu. Salon amfi gibi hafif eğimli, iki kat balkonlu, son derece modern, giriş-çıkışıyla mimari açıdan oldukça başarılı bir mekan. Sahne sanki bu salona oranla yetersiz/küçük kalmış, ama bir bildikleri vardır herhalde diye düşünüyorum. Işık düzeni, canlı dekor, kostüm, akustik kalite ve sesin seyirciye ulaşma netliği dört dörtlük, mükemmeldi. Sadece tek bir sahnede ufacık bir mikrofon azizliği yaşandı. Oyunun Türkçe tercümesi sahnenin üstündeki dijital ekrandan takip edilebiliyor. Ama dikkat… Şayet İngilizceniz süper değilse, fiyat olarak pahalı olan ön taraflar gecenin kabusuna dönüşebilir. Tercümeyi takip etmekten boynunuz tutulabilir, en öndeyseniz boyun fıtığına dönüşme ihtimali yüksek. O yüzden balkon veya arka sıraları tavsiye ediyorum.

*Falsetto, bir erkek sesinin kırılmadan/pürüzsüz bir şekilde çıkabileceği en yüksek noktadır.

ayk,
20.11.2013

“Can’t Take My Eyes off You” video:

Basından:
http://www.milliyet.com.tr/jersey-boys-efsanesi–pembenar-detay-kultursanat-1791381/
http://www.salom.com.tr/newsdetails.asp?id=89053

 


Jersey Boys Müzikali” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s