Tower Of Power Münih Konseri

makayk_1

Tower Of Power, 16.12.2015, Muffathalle – Münih

Buradan da ilan etmiş olalım, kuzen mak’le doğum günlerimiz Aralık ayındadır, birbirine çok yakın tarihlerde. ayk–>13 / mak–>18 Aralık :)) Birbirimize birer doğum günü hediyesi verelim dedik ve 16 Aralık’taki Tower Of Power Münih konserine gitme kararı aldık. Özel olan bu doğum günü hediyesi bu konseri daha da özel kıldı :))

Biletler 3 ay öncesinden alınmış, bana yine Alamanya yolları görünmüştü. Daha önce mak’le gittiğimiz George Michael konserinde olduğu gibi istikamet yine Münih’ti.

tickets

Seçtiğimiz konser 1968’den beri müzik yapan Tower Of Power grubunun konseriydi. Soul, Funk, R&B, Caz ve Caz-funk yapan Tower Of Power’in en büyük özelliği çok özel bir “brass band” oluşudur. Yani nefesli çalgıların ağırlıkta olduğu; trompet, trombon, saksafon ve onun türevlerinin ön planda olduğu bir müzik grubu diyebiliriz. Özellikle “James Brown Funk” tarzının karakteristik özelliklerini yansıtan Tower Of Power, herkesçe kabul gören olağanüstü müzisyenlerden kurulu bir topluluk olduğunu burada da gösterdi.

tower-of-power_1

Bilmeyenler için grup biyografisinin özetini yapayım. Özellikle 70’li yıllarda büyük sükse yapan Kaliforniya/Oakland temelli grup bu konserde hazır ve nazır bulunan Emilio Castillo ve Stephen “Doc” Kupka tarafından The Motowns ismiyle kurulur. İcra ettikleri müzik R&B/Soul/Funk olduğu için “beyaz” bir grubun bu “talihsiz” adla başarılı olamayacağını anlayan Castillo ve Kupka 1970 yılında isimlerini Tower Of Power olarak değiştirirler. Topluluğa iki kurucu üyenin yanı sıra bir dizi sıkı müzisyen katılır. Bunlar; trompette Mic Gillette ve Greg Adams, bas gitarda Skip Mesquite ve Francis “Rocco” Prestia, gitarda Willie Fulton ve davulda David Garibaldi ve vokallerde Rufus Miller. Tower Of Power bu katılımlarla güçlenerek “gerçek” bir grup hüviyetine kavuşur, San Francisco Records ile ilk plak sözleşmesini imzalar.

Kariyeri boyunca yüzlerce sanatçıyla çalışmış olan Tower Of Power’ın bazı referanslarını verecek olursak;

Aaron Neville, Aerosmith, Bonnie Raitt, David Sanborn, Elton John, Huey Lewis, Little Feat, Michelle Shocked, Paula Abdul, Santana, The Monkees, Grateful Dead, Santana, Journey, Cat Stevens, Jermaine Jackson, John Lee Hooker, Rod Stewart, Jefferson Starship, Heart, Huey Lewis and the News, Frankie Valli, Spyro Gyra, Toto ve Brothers Johnson.

Bu da herhalde kaliteyi gösteren kapı gibi bir “garanti belgesi” olsa gerek.

tower-of-power_2

Grup, bitmek bilmeyen enerjisi ve sahne şovlarıyla seyirciyi bir saniye dahi olsa sıkmadı. Grubun kurucusu ve lideri Emilio’nun seyirciyle olan iletişimi çok samimi ve rahattı. Diyalog ve esprileri ayaklı ansiklopedi misali, ağırlıklı olarak 70’li yıllarda yaşananlara dayandırılmıştı, ama kimsenin bunu sorun ettiğini sanmıyorum. Bilakis çok da keyifli olduğunu söyleyebilirim. Grupta en az 3 kişinin 70 yaşın üstünde olduğunu düşünürsek muhabbetin “oldie” olması gayet normal :)

Ben ilk defa funk yapan bu denli kalabalık bir nefesli topluluğu canlı olarak izleme fırsatı buldum ve sonuç olarak “oldukça” etkilendim. Nefesli çalgıların vibrasyonu insanın içini dolduruyor adeta. 2013 yılından beri grubun solistliğini üstlenmiş olan ve “soul gırtlağıyla” herkesi büyüleyen vokalist Ray Greene başta olmak üzere tüm grup üyeleri bitap düşene kadar seyircinin eğlenip dans etmesini sağladı. Aslında Greene’e ayrı bir parantez de açmak lazım. Grup, konser boyunca en büyük hitlerini sergilerken Ray bir saniye bile yerinde durmayarak sahnede arşınlamadığı yer bırakmadı. O akşam herhalde 2-3 kilo vermiştir :)) “You’re Still A Young Man”, “So Very Hard To Go”, “Soul With A Capital S”, “Soul Vaccination”, “What Is Hip?” ve “Don’t Change Horses” onun sesiyle bir başka güzeldi.

Muffathalle yaklaşık 1000 kişinin sığabileceği, çok ahım şahım bir salon değil. Ama tam bir performans sahnesi olduğu kesin. Hıncahınç dolu olması performans yapanlar için ne kadar etkili olur, onu da bilemem, ama hem salonun dolu olması, hem de bilinçli bir seyirci toplululuğun olması kendi açımdan harika bir deneyim oldu. İştirak edenler, yani bizler bir harikaydık be dostum :))

tower-of-power_11

Meraklısı için konserin setlisti aşağıdadır:

setlist

Konserde çektiğim videolara gelince:

“Diggin’ On James Brown” adlı bir parçanın yapılış amacını kestirmek pek güç olmasa gerek. Godfather James Brown’a duyulan saygı ve sevgiden doğmuş olduğu aşıkar. Brown’un “I Got The Feeling” şarkısı temel alınarak yapılmış olan “Diggin’ On James Brown” biz funkseverler için konserin en önemli anlarından biriydi.

Aşağıda videosu bulunan “Soul With A Capital “S” iki açıdan dinlemeye değerdi. Birincisi, bariton saksafonu çalan grubun en karizmatiği, aynı zamanda da en “göbeklisi” olan Stephen “Doc” Kupka’nın bu parçada ortaya koyduğu müthiş performanstı. Ona eşlik eden davul, trompet ve saksafonlarla sağlanan uyum nefes kesiciydi.

Not: James Brown tarafından “big horn” olarak isimlendirilen bariton saksafon onun döneminde St. Clair Pinckney’le özdeşleşmişti.

İkinci nedense, “Soul With A Capital “S” şarkısının mak&ayk olarak yaptığımız “Funk For Dummies” derlemesinin son bölümünde yer alıyor olmasıydı.

“Soul With A Capital “S” konserin son parçasıydı. Biz çok eğlendik. Çok severek dinlediğim JB’s grubunu çok çağrıştırdı bana. Darısı seyredemeyenlerin başına.

50 yıla yakın bir süre sahnelerde bulunup hala konserden konsere koşan bu emektar grubun yolu sonuna kadar açık olsun.

Sevgiler, ayk

İlave not: Bu konserde grup formasyonuna dahil olmayan (tenor ve bas trombon, flugelhorn, trompet çalan) Mic Gillette bu konserden 1 ay sonra (19.01.2016) vefat ettiğini duyduk. Toprağı bol olsun.


Tower Of Power Münih Konseri’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s