Ali Boma Ye – Muhammed Ali Zaire’de

ali2

Ruhun şad olsun şampiyon…

Muhammed Ali, eski adıyla Cassius Clay, ya da benim çevremde Muhammed Ali Klay olarak bilinen büyük şampiyon bu dünyaya gözlerini yumdu.

Boks sporuna olan ilgim sadece Rocky serisinden ve Muhammed Ali’den ibaret. Bunu baştan bir netleştirmiş olalım.

Ali’nin maçlarına sabah 4’te sahura kalkar gibi hazırlanmak bizde 70’li yıllarda bir ritüel olmuştu. Babam istesek de istemesek de ablamla beni ayağa dikerdi. Komşumuz Güler Teyze de evimizdeki yerini alırdı. Dün bu hayal meyal anılarımı annemle teyit ettim (kesin bilgi).

2000’li yılların başlarında elime geçen ( teşekkürler kuzen mak ) 1997 yılı “En İyi Belgesel Oscar Ödülü” alan bu yapımı tüm Ali-severlere şiddetle tavsiye ederim.

Bu olağanüstü belgesel Muhammed Ali’nin renkli hayatından kesitler, özellikle 1974 yılında Zaire’nin (şimdiki Demokratik Kongo Cumhuriyeti) başkenti Kinşasa’da George Foreman ile yaptığı dövüşü ve dövüşün perde arkasını konu alıyor. “When we were kings” ülkenin mevcut politik ve sosyo-ekonomik şartlarını, dönemin diktatörü Mobutu Sese Seko‘nun ve Kongoluların bu dövüşe ve dövüşçülere bakış açısını çok başarılı biçimde yansıtıyor.

ali-working-the-crowd

Fazlasıyla Muhammed Ali yanlısı bir belgesel olsa da (beni) rahatsız etmiyor. Ali’nin espritüel, samimi ve çok yönlü kişiliğinin yanında müthiş sporculuğu insanı çok derinden etkiliyor. Yüzbin kişinin “Ali boma ye” yani “Ali, gebert onu” tezahüratı eşliğindeki maç için zaten söylenecek tek şey var: Mükemmel! Foreman’i fena pataklıyor.

Ruhun şad olsun şampiyon…

Bununla ilintili olarak aynı sahnede organize edilen ve James Brown, BB King, The Spinners gibi sanatçıları konuk eden 2 haftalık bir müzik festivaline de değiniliyor. Bu müzik festivali 2008 yılında “Soul Power” adlı başka bir belgesel olarak yayınlandı. Ona da bilahare bakarız.

alibomaye


Ali Boma Ye – Muhammed Ali Zaire’de’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s