Superstar / Until You Come Back to Me (That’s What I’m Gonna Do) – Luther Vandross

lutherv-nice14

Bu şarkı tanıtımı 2005 yılında kaybettiğimiz Soul müziğin kadife sesli prensi Luther Vandross’u sevenlere gelsin. Luther 80’lerin başından beri repertuvarından eksik etmediği Superstar şarkısına tanınmış caz basisti Marcus Miller’le birlikte farklı bir boyut kazandırdı. Bu nasıl ve ne zaman gerçekleşti? Bilgilendirelim dostlar!

Luther ve Marcus, ortak yapımcılığını üstlendikleri “Busy Body” (1983) albümü için Delaney & Bonnie’nin “Superstar” parçasını Stevie Wonder’ın “Until You Come Back to Me (That’s What I’m Gonna Do)” parçasıyla birleştirerek adlarını müzik tarihine ilginç bir şekilde yazdırmayı bildiler.

Farklı yıllarda ve tarzlarda yapılmış iki şarkıyı tek bir şarkıda birleştirmek olağan değil. Hatta bunun önemli bir yapımcılık, hatta “mühendislik” tecrübesi gerektirdiği apaçık ortada. Ama sonuç da ortada. Buna imza atan Luther Vandross ve Marcus Miller ikilisi zor bir işin üstesinden gelmiş. Anlatayım efenim…

Adı gibi heybetli olan bu parça gerçek anlamda bir lezzet. Orijinal şarkılar cover’larından genelde daha başarılıdır tezi burada sınıfta kalıyor. “Superstar/Until…” şarkısı, türediği orijinal eserleri resmen gölgede bırakıyor desem yeridir. Özellikle aşağıda videosu bulunan “Wembley” performansına doyum olmuyor. Luther’ın eşsiz yorumuyla türüne pek rastlanılmayacak bir “soul senfonisi” yaratılmış demek yanlış olmaz. Hep “rock senfonileri” yaratılacak değil ya. 

“Superstar/Until You Come Back to Me (That’s What I’m Gonna Do)” parçasının stüdyo/albüm versiyonu 9 dakika civarındayken canlı versiyonu 13 dakikaya kadar uzuyor. Bu uzun versiyonlarda ne buluyorum bilmiyorum, ama bu parçada beni ekstra etkileyen Luther Vandross’un sesi olduğundan eminim . Bu şarkıyı sessiz bir ortamda gözü kapalı dinlemek en güzel dinlenme terapisi. Denedim, deniyorum, tavsiye ederim!

Üstadın 13 dakikalık Wembley performansı
Superstar/Until You Come Back to Me (That’s What I’m Gonna Do)

Bu parçayı meydana getiren diğer iki parçayı da kısaca tanıtayım;

“Superstar”
Bonnie Bramlett / Leon Russell / Delaney Bramlett tarafından Delaney & Bonnie ft. Eric Clapton için yazılmış olan parça groupie denen bir çeşit takıntılı hayran zümresinin düşüncelerini aktarıyor. Bir groupie’nin hayranlık duyduğu sanatçıya olan özlemini yansıtan “Groupie (Superstar)” 1969 yılında ilk kez “Comin’ Home” adlı şarkının B yüzünde dinleyicisiyle buluştu. Şarkının bir kaç cover versiyonu yapılmış olsa da Carpenters grubunun versiyonu 1971’de listelerin zirvesine çıkmayı başardı. Böylece “Superstar” artık bir Carpenters eseri olarak genel kabul gördü.


“Until You Come Back to Me (That’s What I’m Gonna Do)”
Morris Broadnax, Clarence Paul ve Stevie Wonder tarafından 1967 yılında yazıldı. 1977 yılına kadar Stevie’nın de hiç bir albümünde yer almayan parça 1973’te Soul müziğin kraliçesi Aretha Franklin’in yorumuyla yayınlandı. Arif Mardin tarafından yapımcılığı gerçekleşen ve çok iyi bir liste performansı sergileyen Aretha’nın “Until You Come Back to Me (That’s What I’m Gonna Do)” parçasını aşağıda bir kaç farklı 45’lık kapağıyla görebilirsiniz.

Carpenters ve “Superstar”

Aretha Franklin ve “Until You Come Back To Me (That’s What I’m Gonna Do)”


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s