The Paris Match – The Style Council

style-council_4

“The Paris Match”, 1983’te ilk Style Council albümü “Introducing The Style Council“de Paul Weller vokalleriyle güzel, akustik mid tempo bir pop parçası olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bir yıl sonra “Café Bleu” albümünde Tracey Thorn’un caz standartları tadındaki icrasıyla bambaşka bir esere dönüştüğünü görüyoruz.

İşte ben o ikincisine vuruldum. 90’lı yıllarda, grubu Everything But The Girl ve özellikle “Missing” parçasıyla çok büyük başarılara imza atmış olan Tracey’nin burada çıraklık dönemine şahit oluyoruz. Style Council’e konuk sanatçı olarak destek verirken harikulade bir performansla beni benden alıyor. Akustik gitarın telleri piyanonun siyah beyaz tuşları ile buluşurken fırça darbeleriyle eşlik eden davul huzur ve iç rahatlık saçıyor. Parça, soğuk bir kış gününde şömine ateşinin karşısında keyifle içilen bir bardak şarap gibi akıp gidiyor :))

Pop, pop caz ve blue eyed soul yapan ikonik İngiliz grubu Style Council vakt-i zamanında; tuhaf, açıklanması zor, anlamsız argümanlar öne sürerek çok dikkate almadığım bir gruptu. Paul Weller, Mick Talbot, Dee C. Lee ve Steve White’tan meydana gelen Style Council’in hit parçalarını bilir, ama nedense yüz vermezdim :) Anladım ki önemli bir grubu ihmal etmişim. Kafamı duvarlara vuracak kadar hem de.

Geçen yılın sonunda bir baktım ki grubun tüm külliyatını arar oldum. Bunun neticesinde 6 adet Style Council albümünden 5’ini edinip şimdi de Paul Weller’in solo çalışmalarına sarkmaya başladım :) O bitince de tekrar başa sararak Style Council öncesine, yani The Jam’ı kurcalıyor olmaktan endişe ediyorum.

Not 1: Fransa’da 1949 yılından beri yayınlanan “The Paris Match” (okunuşu: pari maç) adında bir dergi de bulunuyor. Ara Güler üstadın da bir zamanlar görev yaptığı haftalık dergi magazin haberlere yer vermesi ile tanınır. Ama bunun bizim şarkıyla alakası yok. Bizimkisi karasevda peşinde koşan bir sevgilinin hikayesini anlatıyor…

Not 2: Bu parça ayrıca Ocak 2016’da hazırladığım “My Jazzy Moods” adlı mixtape’i yapmamı tetikledi. Onu da yazarım bir ara.

Şarkının sözleri:

“The Paris Match”

Empty hours
Spent combing the street
In daytime showers
They’ve become my beat
As I walk from cafe to bar
I wish I knew where you are
You sort of clouded my mind
And now I’m all out of time
Empty skies say try to forget
Better advice is to have no regrets
As I tread the boulevard floor
Will I see you once more
Because you’ve colored my mind
‘Till then I’m biding my time

I’m only sad in a natural way
And I enjoy sometimes feeling this way
The gift you gave is desire
The match that started my fire

Empty nights with nothing to do
I sit and think, every thought is for you
I get so restless and bored
So I go out once more
I hate to feel so confined
I feel like I’m wasting my time

The Paris Match – The Style Council feat. Tracey Thorn (1984)

The Paris Match – The Style Council (1983)

Sevgiler, ayk


The Paris Match – The Style Council” için bir yanıt

  1. Yascetbak ve Haycetbak birlikte yemekten sonra kahvemizi yudumlarken seyrettik ve dinledik. Bizi Paris sokaklarına götürdün.Tşk Ayk…:-)

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s