Sharon Jones (4.5.1956 – 18.11.2016)

sharon-jones_3Sharon Jones & The Dap-Kings, 17.07.2012, Santralİstanbul, İstanbul

2002 yılında ilk albümü piyasaya çıktığında birçok müzik yazarı ve dinleyicisine “Soul ve Funk müziği canlandı” dedirten Amerikalı şarkıcı Sharon Lafaye Jones 18 Kasım 2016’da pankreas kanserine bağlı olarak hayata veda etti. Önceki gün duyduğum bu üzücü haber üzerine sanatçıya ait kısa biyografik bilgiler vererek Sharon Jones’un 2012 yılında The Dap-Kings ile birlikte verdikleri santralistanbul konserine dair izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.

40’ından sonra gelen başarı
The Dap-Kings grubunun da aynı zamanda vokalisti olan Jones’un müzik kariyerine pek hızlı bir başlangıç yaptığı söylenemez. Ancak 40’ından sonra başarıyı yakalayan Sharon 1996 yılında Desco Records’tan çıkardığı “Damn It’s Hot” adlı ilk parçasıyla kendinden söz ettirir.

İlk parçası: Damn It’s Hot (1996)

80’li yıllarda cezaevi gardiyanlığı dahil birçok işle meşgul olan Jones, kariyerine istediği gibi yön veremez. Çoğu kez “too fat, too black, too short, too old” (fazlasıyla şişko, fazlasıyla siyah, fazlasıyla kısa, fazlasıyla yaşlı) bahaneleriyle geri çevrilir. Lee Fields’in stüdyo kayıtlarında geri vokal olarak başladığı müzik yolculuğunu 2014 yılında “Give The People What They Want” albümüyle elde ettiği “En İyi R&B Album” Grammy’si ile taçlandırır. Kariyerinin ilerleyen safhalarında “dişi James Brown” lakabına da layık görülen Jones’un idol olarak gördüğü sanatçılar arasında başta James Brown olmak üzere Sam Cooke, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald ve Marva Whitney gelir.

The Dap-Kings grubu
Sharon Jones, grubu The Dap-Kings ile 2002 yılında ilk defa bir araya gelir. Desco Records’tan türeyip yeni kurulan Daptone Records kendisi ve Jones için ilk uzunçalar fikrini ortaya atar. Daha önce ayrı ayrı olarak Soul Providers ve Mighty Imperials adlı gruplarda müzisyenlik yapan yeni The Dap-Kings üyeleri günümüze kadar kesintisiz bir şekilde Sharon Jones & The Dap-Kings olarak faaliyetlerini sürdürürler. Aşağıda toplu bir fotoğrafı görebilirsiniz.

Dap-Kings ekibi
Thomas Brenneck – gitar, piyano
Binky Griptite – gitar, bas
Dave Guy – trompet
Ian Hendrickson-Smith – bariton saksafon, flüt
Bosco Mann – bas
Homer Steinweiss – davul
Neal Sugarman – tenor saksafon
Fernando “Boogaloo” Velez – bongo, conga, tamburin

sharon-jones_2

Gelelim konser öncesine
İKSV 19. İstanbul Caz Festivali çerçevesinde düzenlenen konserin nefis bir ambiyansı vardı. Konser öncesi çimlerin üzerine atılmış sayıca fazla büyük yastıklar gelenlere “rahatınıza bakın” derken bir köşede düzenlenen plak pazarı “gelin bakalım” diyordu. Gittik tabi haliyle :) Plak pazarının tam karşı köşesinde harika, geniş geniş bir DJ seti kurulmuş, kabindeki ikili uyumlu bir şekilde 50’li ve 60’lı yıllara ait Soul müzik seçkilerini sıralıyordu.

bilet

Merhaba Soul Sendikası
Daha yakından bakınca bu DJ ikilisinin 96.9 Açık Radyo frekansının başarılı radyo programı Soul Sendikası’nın yapımcıları Dirk ve Ansel olduğunu tespit ettim. James Brown, Sly & The Family Stone ve Al Green konulu sohbetten sonra onları işleriyle tekrar başbaşa bırakıp THY sponsorlu geniş yastıklara döndüm. Özellikle Dirk’le olan görüşmelerimız o günden sonra sıklaştı, Soul Sendikası radyo programına muhtelif tarihlerde iki kez konuk oldum. Böylece Soul, Funk ve R&B ilgi ve bilgilerimi Açık Radyo’da daha geniş kitlelerle paylaşma fırsatını yakaladım. Sharon Jones bir anlamda bu süper ekiple tanışmama vesile oldu diyebilirim.

soul-sendikasi1

santralistanbul
santralistanbul Kıyı Amfi konser alanının manzarası görülmeye değerdi. Aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz üzere Haliç kıyısında bulunan konser alanında ve çevresinde insanın daral gelmeden hareket etmesi, nefes alması mümkündü. Konser alanından çok Güney’deki devasa “her şey dahil” konaklama tesislerinden biri izlenimi veriyordu. santralistanbul ve bulunduğu araziyle ilgili detaylı ve çok ilginç bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz.

Sharon Jones & The Dap-Kings sahnede
Sıcak bir yaz akşamında hafif ama kokusuz  (!) bir Haliç esintisi ile serinlediğimiz konser nihayet başlamıştı. İdolü James Brown gibi enerjik bir girişle konsere başlayan Sharon Jones dur durak bilmeden şarkılarını sıralarken son derece pozitif bir enerji yayıp seyirci üzerinde müthiş bir etki bıraktığını anımsıyorum. Bizim dili bilmese de iletişim kurma konusunda hiç çekingen davranmadığını, ara sıra patlattığı birkaç Türkçe kelimeyle herkesin sempatisini kazandığı bir geceydi.

The Dap-Kings’in enstrüman hakimiyeti, nefesli çalgıların sıradışı performansı çok hoşuma gittiği anılarımda yer etmiş. Konser boyunca sunulan performans “işte Soul müzik budur” dedirten, parmak ısırtan cinstendi.

Derlenen konser repertuarında son iki albümü “Soul Time! (2011)” ve “I Learned The Hard Way (2010)” çalışmalarından daha fazla parça seslendirerek bizlere torpil yapmıştı Sharon Jones. Zira bu albümler müzik yazarları tarafından da grubun o güne dek yapılan en başarılı yapımları olarak ifade edilmişti. Bunun yanı sıra bazı eski Soul klasiklerini de coverlayan Sharon bunda da çok başarılı olduğunu kanıtlayıp seyircinin konserden mutlu mesut ayrılmasını sağladı.

Konserden görüntüler:

Konserden tam 1 yıl sonra Sharon’un kanserle tanışıp ona karşı olan savaşı başlamıştı. Internet üzerinden o zor günlerine dair birçok yazı takip etmiştim. Tedavisine devam edebilmek için bazı konserlerini iptal, bazılarına da tedavi sonrasında devam ettiğini okumuştum.

Uzatmayalım, son 20 yılda Soul ve Funk müzik çevrelerinde “klasik” bir tarz benimseyip dinleyicisi tarafından kucaklanan Sharon Jones artık müziği ve kansere karşı cesur duruşuyla anımsanacak.

İlgilenenler 2015’te Sharon Jones’la ilgili belgesel “Miss Sharon Jones!“i izleyebilirler. İlginç müzik kariyerine ve hastalıkla mücadele sürecine ışık tutan belgeseli Barbara Kopple yönetmiş.

Son olarak Sharon Jones & The Dap-Kings albüm diskografisi:
• Dap Dippin’ with Sharon Jones and the Dap-Kings (Mayıs 2002, Daptone DAP-001)
• Naturally (Ocak 2005, Daptone DAP-004)
• 100 Days, 100 Nights (2 Ekim 2007, Daptone DAP-012, World’s Fair)
• I Learned the Hard Way (6 Nisan 2010, Daptone DAP-019)
• Soul Time! (1 Kasım 2011, Daptone DAP-024)
• Give the People What They Want (14 Ocak 2014, Daptone DAP-032)
• It’s a Holiday Soul Party (30 Ekim 2015, Daptone DAP-037)

Grammy alan son albümü “Give the People What They Want”u Spotify’den dinlemek isteyenler için;

Sevgiler, ayk


Sharon Jones (4.5.1956 – 18.11.2016)” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s