New Jack Swing

njs01

New Jack Swing, nam-ı diğer Swingbeat nedir, nasıl doğmuştur?

Bu yazıda New Jack Swing (NJS)’i bilmeyenlere tanıma, bilenlere de hatırlama fırsatı veriyorum. Umarım iyi değerlendirirsiniz! :))

allmusic.com uzman tanımıyla sözümüze başlayalım:

NJS 80’lerin sonunda, modern soul sanatçıların; hip-hop ritmleri, sampleleri ve üretim tekniklerini soundlarına dahil etmesiyle ortaya çıkar. Bunun sonucunda soul’un melodik niteliklerini rap’in funky ritmleriyle pürüzsüz bir şekilde harmanlayarak daha belirgin ve daha sokak odaklı bir ses meydana gelir. NJS, rap ve R&B arasındaki çizgiyi yok ederek 90’lı yılların soul müziğini yaratır.

NJS’de R&B, rap, funk, disko ve synthesizer destekli vurmalı çalgıların füzyonuna yer verilir. Ağırlıklı olarak vurmalı çalgı efekti veren SP-1200 ve Roland TR-808 gibi elektronik enstrüman/bilgisayarlar kullanılır. 80’li yıllarda rap ve R&B birbirinden oldukça uzak dururken 2000’li yıllara gelindiğinde NJS döneminin etkisiyle bu iki müzik türü “yakın kuzen” olarak görülmeye başlanır.

80’lerin başından bu yana varlığını ve başarısını sürdüren Jimmy Jam & Terry Lewis yapımcı ikilisi Janet Jackson’la 1986’da o zaman müzik sektöründe nispeten az bilinen Jackson’in 3. stüdyo albümü “Control” için bir araya gelir. Hızlı, dans katmanlı pop-disko tarzındaki çılgın NJS müziğinin ilk örneklerine bu çalışmada rastlıyoruz. “Control” albümü Richard J. Ripani adlı müzik yazarı tarafından NJS’in öncüsü olarak kabul edilir. Bütünüyle olmasa da “Nasty” başta olmak üzere “Control”deki 2-3 parça bu akımın karakteristik bazı özelliklerini yoğun olmamakla birlikte yansıttığı söylenebilir. Janet’i süperstar mertebesine çıkaran bu albümü ısrarla ve hararetle dinlemenizi tavsiye ederim.

Janet Jackson – Nasty

Üstte NJS’in emekleme hallerinden büyük kitlelerce sevilmesine ve yayılmasına geçelim. Sadece R&B’nin anavatanı ABD’de değil, küresel olarak da NJS sevgisi başlıca yapımcıların önemli katkılarıyla hızlıca yayılır. Bu yapımcılar arasında LA Reid & Babyface, Jimmy Jam & Terry Lewis, Bernard Belle ve Teddy Riley’i sayabiliriz.

Son olarak saydığım Teddy Riley bu akımın popüler müziğe kazandırılmasında en büyük rolü oynayan kişidir. Bernard Belle ile birlikte NJS’in öncüsü sayılır. Keith Sweat’in 1987 yapımı “Make It Last Forever” ile birlikte NJS’e resmi bir hüviyet kazandıran Riley bu müzik akımının isim babalığını dahi yapar. 80’li yılların başında rap ve R&B’nin yanyana gelmesi dahi mümkün görünmezken Teddy Riley özünde farklı bu 2 müzik türünü bir araya getirmeyi başarır. NJS’in en kilit müzisyen ve yapımcılarından biri olma özelliğini taşıyan Riley 80’li yıllarda Hall kardeşlerle birlikte kurdukları Guy grubu, 90’larda da Blackstreet grubuyla vokalist ve performans yeteneklerini de kanıtlar.

Guy – I Like

Yapımcıların yanı sıra yorumcuların da çok önemli rol oynadığı 1987-1993 NJS dönemi yeni ve enerjik sanatçı ve grupların ortaya çıkmasına sebep olur.

Dönemin en bilinen NJS sanatçıları arasında bulunanlar şöyle; Keith Sweat, Teddy Riley’in vokal olarak da destek verdiği grupları Guy (80’ler), Blackstreet (90’lar) ve Wreckx-N-Effect, New Edition, Bobby Brown, Johnny Gill, Ralph Tresvant, Bell Biv DeVoe, R.Kelly, Boyz II Men, Janet Jackson, Michael Jackson ve niceleri.

NJS döneminde faal olan detaylı sanatçı/grup listesini buradaki linkten inceleyebilirsiniz.

Bu arada evet, Michael da kızkardeşi Janet gibi NJS’e 90’lı yılların başında el atar. 1991 yılında Teddy Riley’le birlikte yaptıkları “Dangerous” 31 milyonluk albüm satışıyla günümüzde en çok satan NJS albümü olarak tarihe geçer.

Bazı güzel örneklerle veda ediyorum:)

sevgiler, ayk

njs04

Koleksiyonumdaki bazı NJS albüm örnekleri

Michael Jackson – Remember The Time

R. Kelly & Public Announcement – She’s Got That Vibe

Bobby Brown – Every Little Step

Al B.Sure! – Night And Day

Bell Biv DeVoe – Poison

Youtube’da denk geldiğim güzel bir NJS potburisini izleyebilirsiniz:


New Jack Swing’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s