The Power Of Love #80’s

Hafta sonu Kadıköy’de Rick Springfield’in 1985 çıkışlı “Tao” albümünün oldukça temiz baskısını çok da uygun fiyata buldum. Her iki kriter (fiyat/kondisyon) tutunca da çocuklar gibi sevinip plağa derhal el koydum. Dükkan sahibine 33’lükteki “Power Of Love” şarkısını çok sevdiğimi söyleyince, birdenbire kendimizi aynı dönemde çıkmış olan “Power Of Love” isimli diğer şarkıları hatırlamaya çalışırken bulduk.

–>Detay In:
Bu Springfield çalışmasını Kadıköy Bahariye’deki Opera Pasajı’nın 3.katında karışık kaset yapan dükkanda 90’lık BASF kromdioksit kasetin B yüzüne çektirmiştim. Hatta kasetin A yüzünde de Bryan Adams’in “Reckless”i vardı.
Not: daktiloyla özenle yazdığım tracklist ayakta alkışlanır :))
Tao 1
–>Detay Out.

Müzikte parça isimlerine “Power Of Love” denmesinin söz yazarının kolaya kaçmasına bağlıyorum. Bana dinleyici üzerinde çok güçlü bir etki yaratan efektif bir pazarlama taktiği gibi geliyor. Yoksa aşağıda bahsedeceğim bu “power of love” enflasyonunu açıklamak mümkün mü?

1985 yılı öncesinde onlarca, sonrasında da onlarca “Power Of Love” isimli şarkı ve albüm oldu, ama o yıl gerçekten ender bir durum yaşanmıştı. Mübarek yılın başından sonuna kadar 4 tane farklı, çok ama çok sağlam “Power Of Love” şarkısına şahit olmuştuk. Pop müzik dünyası 1985 yılını “power of love yılı” ilan etmiş, sanatçılar kendi aralarında bir yarışma düzenlemişlerdi adeta :)) Eminim, belki derinden araştırsak internet yardımıyla adı sanı duyulmamış birkaç sanatçının birkaç parçasını daha buluruz, ama saydıklarım yeter de artar sanırım.

İşte o “Power Of Love”lar şöyleydi:

Frankie Goes To Hollywood
1984’ün Kasım ayında single olarak yayınlanıp Türkiye’de ancak ’85’in başlarında duyulmaya başlandı. Harikulade bir balad. “Welcome to the Pleasuredome” albümündendir. Video için link buradadır.

FGTH

Jennifer Rush
1984’ün son ayında çıktı, 1985’te olgunlaştı. Jennifer Rush’ın aynı isimli 33’lüğündendir. Bu parçayı Celine Dion başta olmak üzere Andrea Bocelli, Laura Branigan, Helene Fischer ve Air Supply gibi sanatçılar coverladı. Video için link buradadır.

Jennifer Rush

Rick Springfield
1985 Mart ayında kendini göstermeye başladı. Üstteki paragrafta bahsettiğim “Tao” albümündendir. Şarkının tam adı “The Power Of Love (Tao Of Love)”. Video için link buradadır.

Rick Springfield

Huew Lewis And The News
1985 Haziran’da “Geleceğe Dönüş” üçlemesinin ilk filmiyle çıktı. Müthiş bir parçadır. “Back To The Future” soundtrack’inde bulunduğu gibi grubun kendine ait “Fore!” albümünde de yerini almıştır. Video için link buradadır.

Huey Lewis

“Aşkın Gücü” sizinle olsun ;)

Sevgiler, ayk


The Power Of Love #80’s’ için 2 yanıt

  1. Rick Springfield, :-D severim saç kesimi ve giyim şekli ile bir zaman idolüm olmuştur.Tüm parçalarının kasetleri vardı ama şimdi kayıp.:-( Teşekkürler Ayk beni gönderdin geçmiş zaman olur ki.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s