Fred Wesley & The New JB’s büyüledi!

fred-wesley-et-the-new-jbs-lg

Amerikan filmlerinde hep duyarız. “Bucket list” denen bir klişe vardır. Bu, “Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film/Yer/Resim” tarzında bir istek listesidir. Uzun zamandır canlı izlemek istediğim caz/funk tromboncusu Fred Wesley işte benim için böyle bir hedefti. Bu konserle birlikte James Brown’un üç silahşörünü; Maceo Parker, Pee Wee Ellis ve son olarak Fred Wesley’i canlı olarak izleme hedefime ulaştım. Oleyyyy!

Fred Wesley ve grubu The New JB’s 6 Mayıs Cumartesi günü Berlin Quasimodo caz kulübünde benimle birlikte 300 kadar funksevere müthiş bir gece yaşattı.

Quasimodo‘yu önceki yazılarımda detaylı bir şekilde anlatmıştım.

Güzel geceye geçmeden önce bantı biraz geri saralım ;)

Godfather Of Soul James Brown’un funk’ı icat ettiğini üç aşağı beş yukarı artık bu tarzla ilgilenen herkes bilir. Onun önderliğinde funk’ın temelleri 1964’de “Out Of Sight” şarkısıyla atıldı, 1966’da “Papa’s Got a Brand New Bag” ile sağlamlaştı, 1967’de “Cold Sweat” ile de yaygınlaştı. Funk, 60’lı yılların ortasından başlayarak 70’li yıllarda ve çeşitli formlar alarak (elektro-funk, vs.) 80’li yılları da kapsayarak günümüze kadar kendini pop, soul, R&B ve hip-hop gibi birçok şekilde gösterdi, göstermeye de devam ediyor.

James Brown 60’lı yıllarda funk müziğinde olgunlaşıp 70’lerde zirveye ulaştığında onun yanında hep aynı 3 isim vardı. Maceo Parker (saksafon), Pee Wee Ellis (saksafon) ve Fred Wesley (trombon). Brown’un funk müziğin evrilmesinde oynadığı rol kadar, onun çeşitli dönemlerde grup liderliğini ve müzikal direktörlüğünü yapan bu 3 kişinin de James Brown’un müzikal yönde gelişmesinde rol oynadıkları yadsınamaz bir gerçek. Bu üçlünün birlikte yaptıkları “Life On Planet Groove” canlı kayıt plağından önceki yazılarımdan birinde bahsetmiştim. Linke tıklayarak tekrar göz gezdirebilirsiniz.

Fred Wesley
Sıradışı rifleri ve keskin sololarıyla, James Brown’un R&B, Soul ve Funk icralarını etkileyici enstrümantal ögelerle donatan Fred Wesley, JB’s grubu ve “patron” James Brown için paha biçilmez bir katma değerdi. James Brown’un zor kişiliğini filtreleyip yenilikçi tarzını JB’s grubuna kanalize ederken müziğe kendi imzasını atmayı başaran nadir kişilerdendir. 1973 yılında Fred Wesley & The JB’s olarak çıkardığı “Doing It to Death (Gonna Have a Funky Good Time)” altın plak ödülüne layık görüldü. Brown okulundan ayrıldıktan sonra o da Maceo gibi P-Funk başkomutanı George Clinton’ın Parliament/Funkadelic ekibine katıldı. 57 yıllık müzik kariyerinde Ike & Tina Turner, Ray Charles, Lionel Hampton, Randy Crawford, Vanessa Williams, The SOS Band, Cameo, Van Morrison ve De La Soul gibi müzisyenlerle çalıştı. “2015 Alabama Jazz Hall Of Fame” caz şöhretleri kulübüne kabul edilen Fred 2004 – 2006 yılları arasında Kuzey Carolina Üniversitesi Caz Bölümü’nde yardımcı profesör olarak görev yaptı.

1996’dan beri The New JB’s grubu ile kariyerine sürdüren Fred Wesley’in bazı önemli 33’lükleri şöyle:

Damn Right I Am Somebody (1974)
Breakin’ Bread (1975)
A Blow for Me, a Toot to You (1977)
Say Blow by Blow Backwards (1979)
House Party (1980)

Quasimodo’da yer yerinden oynadı

Fred Wesley & The New JB’s aşağıdaki müzisyen kadrosuyla sahneye geldi:
Fred Wesley – trombon
Bruce Cox – davul
Dwayne Dolphin – basgitar
Peter Madsen – keyboard
Reggie Ward – gitar
Gary Winters – trompet
Phillip Whack – saksafon

Setlist tahmin edileceği üzere ağırlıklı olarak 70’li yılların JB’s parçalarından oluşuyordu. “Pass The Peas”, “Gimme Some More”, Doing It To Death”, Breakin’ Bread” ve niceleri. Orkestranın, özellikle trompetçi Gary Winters‘in olağanüstü performansı geceye damga vurdu. Grubun uyumu, Fred’in bir bakışıyla değişen akorlar, mekanın akustik adına mükemmel ambiyansı ve “funk’ı bilen izleyici”nin oluşu kayda değer detaylardı. James Brown ve JB’s geleneğinde müzisyenler arasında alışılagelen “laf sokmalar” çok eğlenceli; doğaçlama sololar beklenmedik, ama nefes kesici; nefesli çalgı ağırlıklı performanslar ise bir big band zenginliğindeydi.

Ticket

Konserden bir video:

Fred Wesley & The New JB’s – Pass The Peas-Gimme Some More (Live)

Fred Wesley, o 73 yaşıyla konseri haliyle “idare ederek” tamamladı. Ancak genel olarak neşesi, pozitif duruşu, özünde zaten “neşe” barındıran bu müziği bir tık daha keyifli hale getirdi. İsmini Funk tarihine altın harflerle kazımış olan bu değerli müzisyeni canlı olarak görmenin, bucket listimdeki bir diğer “zor” görevi tamamlamanın mutluluğunu yaşadım diyebilirim. Ayrıca konser sonrasında İstanbul’dan beraberimde getirip imzalattığım “Breakin’ Bread” plağı esnasında ufak ama funky bir sohbetimizin de olduğunu belirtmeden edemeyeceğim :) Ahanda kanıt!

IMG-20170507-WA0013

fred

Not: Funky birader Haluk Abime sevgiler ;)

sevgiler, ayk


Fred Wesley & The New JB’s büyüledi!’ için 4 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s