The Beatles – Sgt. Pepper 50. Yıl Baskısı Bugün Çıktı!

Pepper 50-2

50 yıl önce bugün
“Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”
albümü “It’s Getting Better All The Time” proje adıyla Kasım 1966 – Nisan 1967 tarihleri arasında, 400 saat süren bir kayıt maratonu sonucunda meydana geldi. Dünya müzik tarihi için kıymetli ve akım belirleyici (trendsetter) bir çalışmadır.

26 Mayıs 1967’deki ön satışlarla başlayarak piyasaya çıkan albüm İngiltere’de resmi olarak 1 Haziran, ABD’de ise 2 Haziran 1967 tarihinde müzikseverlerle buluştu. Müziğin yanı sıra moda, yaşam biçimi, gençlik, savaş ve barış, politika gibi A’dan Z’ye toplumsal hayatın her alanına dokunmuş olan kültürel bir hikaye, hatta bir karşıkültür hikayesidir. 1967 yılının yazında “Summer Of Love” (Aşk-Hippi Yazı) denen hippi hareketini tetikleyen ana faktör olduğu da söylenir.

Subway London
Londra metrosunda albüm tanıtımları tüm hızıyla devam ediyor. (Foto: Yaşar Balçık)

Yapımcı Giles Martin ve miks teknisyeni Sam Okwell 50. yıldönümü vesilesiyle efsane “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” albümünü “stereo” olarak yeniden miksledi. Beatles grubunun efsanevi yapımcısı George Martin’in (Giles Martin’in babası) Abbey Road stüdyolarında arşivlediği 1967 orijinal dört kanal “mono” kayıtları baz alınarak gerçekleşen yapım 26 Mayıs tarihinde, yani 50 yıl önce bugün piyasaya çıktı.

Pepper 50-1

Remiks işleminin bir çeşit remastering işlemi olmadığını, her enstrüman ve vokalin tek tek ele alınıp üzerinde çalışılmış olduğunu unutmamakta fayda var. Proje sahipleri orijinal mono kayıtlarına sadık kalarak müthiş bir efor sarf ettiklerinden kuşkum yok, ama çok da tehlikeli bir işe giriştiklerini, büyük bir risk aldıkları bir gerçek. Zira işin sonunda vezir olmak da var rezil olmak da. Artık yeni albüme, özellikle plaklara (double plak) kavuşunca görüp değerlendireceğiz…  Heyecan verici bir süreç olduğu kesin.

EMI/Apple Records tarafından oldukça kapsamlı bir 50.yıl baskısı ile sunulan “Pepper” aşağıdaki videoda izleyeceğiniz format ve variyasyonlardan oluşuyor.

Son olarak;
1967’de çıkan orijinal albümle ilgili kapsamlı bir plak tanıtımı ve ilgili Spotify playlistini daha önceki “Sergeant Pepper 50 Yaşında!” videomda bulabilirsiniz.

Üstte bahsettiğim 50. yıl plağı elime geçer geçmez yeni bir tanıtım videosu da paylaşıyor olacağım. (edit: plak çıktı, linki yerleştirdim)

Nice 50 yıllara Pepper :)))

sevgiler, ayk


The Beatles – Sgt. Pepper 50. Yıl Baskısı Bugün Çıktı!” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s