The Isley Brothers & Santana – Power Of Peace

2017’de blogumda yer veremediğim 5 güzel R&B, Soul ve Funk türünden albümü derledim (3/5). Bugün The Isley Brothers & Santana.

Çıkış Tarihi: Temmuz 2017 / Sony Music-Legacy Records

The Isley Brothers & Santana

Isley biraderler (Ronald & Ernest Isley) ve Santana birlikteliğini yıl içerisinde yazmaya vakit bulamamıştım, en azından yılsonunda sizlerle paylaşayım istedim. “Power Of Peace” albümü kuşkusuz 2017 yılının güzel sürprizlerinden biri. Peki, her iki grubun yarım asırlık kariyer boyunca elde ettikleri başarılardan sonra bu süpergruba niye ihtiyaçları vardı? Bunu kendime sorarak dinlemeye başlamıştım albümü. Hani hep deriz ya “her işin başı sevgi” diye. İşte buna en güzel örnek olarak bu birlikteliği gösterebiliriz sanırım. Tüm zamanların en iyi gitaristlerinden biri, 70’lik Carlos Santana ve eşi Cindy meğerse uzun zamandır Ronnie (Ronald) Isley hayranıymış. O kadar ki kendi evlilik danslarını bile bir Ronald Isley parçası eşliğinde yapmışlar. 2014 yılında bir Santana konserine teşrif eden R.Isley sahneye spontane olarak çıkarak Carlos’a 2 parçada eşlik etmiş. İlk kez bu etkinlikte tanışan efsane ikili arayı soğutmadan Nisan 2016 tarihli “Santana IV” albümünde 2 parçalık bir işbirliğine daha gitmiş (“Love Makes The World Go Round” ve “Freedom In Your Mind”). 2017 yılında da sıra “Power Of Peace”e gelmiş. Albümün fitili işte bu şekilde ateşlendi demek mümkün.

Albümün adından da anlaşılacağı gibi “barış” teması işleniyor. “Barışın Gücü” konseptine uygun olarak seçilen 13 parça, bu albüm için yazılan “I Remember” hariç, 1941–1975 yılları arasında seslendirilmiş şarkıların cover versiyonlarından oluşuyor. Bu coverlarda oldukça geniş bir rock, R&B, funk ve caz yelpazesinden beslenen Isley Brothers/Santana ortaya çıkan yeni düzenlemelerle parçaların orijinal yorumlarına meydana okumuş adeta. Latin, rock ve caz gitarlarda Carlos, vokalde de Ronnie’nin performansları parmak ısırtan cinsten. Hatta Ronnie’nin buradaki vokal becerisi bazı müzik eleştirmenleri tarafından “melek gibi söylüyor” şeklinde övülmüş. Bu övgüye 76 yaşında mazhar olmak da her baba yiğidin harcı olmasa gerek. Öte yandan diğer müzisyenlerin de hakkını mazallah yemeyelim. Öyle ki küçük birader Ernest ‘Earnie’ Isley’in Funkadelic’i çağrıştıran wah wah soloları, Carlos’la giriştikleri gitar düelloları, Cindy Blackman Santana’nın kendi yazıp söylediği “I Remember” baladı ve The O’Jays grubu solisti, R&B efsanesi Eddie Levert’ın başı çektiği geri vokal desteği… Tüm albüm boyunca sağlanan bu katkı da alkışı gerektiriyor doğrusu!

Albümde bana göre öne çıkan parçalar: Carlos Santana’nın doğaçlamaları ve sihirli dokunuşlarıyla bambaşka bir kişilik kazandırdığı “Gypsy Woman”, Ronnie Isley’in falseto şov yaptığı “Body Talk”, “Are You Ready”, “Love, Peace, Happiness” ve “Total Destruction To Your Mind”.

Düzenlemelerinin daha şaşırtıcı olmasını beklediğim “Higher Ground” ve “Mercy Mercy Me” nispeten sönük kalsa da albümün tamamını başarılı ve heyecan verici olarak yorumluyorum. R&B, funk, rock ve caz temelli parçaların bu üstatlar tarafından nasıl düzenlendiğine şahit olmak için “Power Of Peace”i dinleyin derim. Hem Isley Brothers, hem de Santana hayranları için ilginç bir deneyim olacağını düşünüyorum.

Meraklısına; coverlanan parçaların asıl sahipleri ve çıkış yılları:

Chambers Brothers (“Are You Ready” – 1971 ve “Love, Peace, Happiness” – 1969)
Swamp Dogg (“Total Destruction To Your Mind” – 1970)
Stevie Wonder (“Higher Ground” – 1974)
Billie Holiday (“God Bless The Child” – 1941)
Eddie Kendricks (“Body Talk” – 1975)
The Impressions (“Gypsy Woman” – 1961)
Muddy Waters (“I Just Want To Make Love To You” – 1954)
Jackie DeShannon (“What the World Needs Now Is Love Sweet Love” – 1965)
Marvin Gaye (“Mercy Mercy Me (The Ecology)” – 1971)
Leon Thomas (“Let The Rain Fall On Me” – 1969)
Sy Miller & Jill Jackson (“Let There Be Peace On Earth” – 1955)

Sevgiler, ayk


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s