Pee Wee Ellis’ten Butik Konser!

Funk ve caz saksafonisti Pee Wee Ellis’i 18 Kasım 2015 tarihinde Almanya Köln’de seyretme şansım oldu. Hiç yazıya dökememiştim. #tbt niyetine!

Eğer James Brown için Funk müziğin mucidi denilebiliyorsa, “Cold Sweat” parçası için de bu müzik türünün miladı demek yanlış olmaz.

“Cold Sweat” ve “Say It Loud – I’m Black and I’m Proud” gibi parçaların yaratılmasında Brown kadar önemli bir rol oynayan Alfred ‘Pee Wee’ Ellis özellikle 60’lı yıllarda “Godfather Of Soul”a eşlik ederken orkestrasının müzik direktörlüğünü de üstlenmiş. James Brown isminin müzik efsaneleri arasına girmesinde saksafon üstadı Maceo Parker ve trombonun maestrosu Fred Wesley kadar Pee Wee Ellis’in de katkısı vardır desek yeridir.

Pee Wee Ellis, James Brown‘un mırıldanmalarını notalara döken, Brown’un kafasının içinde dolaşan sorulara melodilerle cevap veren, yaşayan bir efsanedir. 1941 doğumlu sanatçı aldığı caz eğitimi ve tecrübesi sayesinde James Brown Müziği‘ni caz öğeleriyle zenginleştiren adamdır. Brown’un bu nedenle o dönemde caz müziğe ilgisinin arttığı söylenir.

5 yıllık (1965-1969) bir James Brown eğitimi sonrasında Ellis kariyerini Esther Phillips, George Benson, Hank Crawford gibi sanatçılarla işbirliği yaparak sürdürür. 80’li yıllarda turnelere Bobby Byrd, Fred Wesley ve Maceo Parker’la birlikte JB Horns olarak devam eden Pee Wee 90’lı yıllarda Kuzey İrlandalı efsanevi sanatçı Van Morrison ile yol arkadaşlığı yapar.

Pee Wee Avrupa konserlerine hala düzenli olarak devam etmektedir.

PeeWee_Setlist

İşte o konserlerden birini eski bir müzayede salonundan bozma, 150 kişilik butik bir etkinlik alanında verdi. Katılma şerefine nail olduğum bu konser Altes Pfandhaus adında küçücük bir ortamda gerçekleşti.

Seçkin caz, oda müziği ve klasik müzik dinletileri, kitap okuma etkinlikleri, hatta çocuk tiyatro oyunları düzenlenen bu etkinlik salonunda sanatçı ve orkestranın kaynaşması için her ayrıntıya dikkat edilmiş. Salonun akustiği dahil not kıracak hiç bir şey bulamadım doğrusu.

Konsere ve müziğe gelirsek. Pee Wee’ye eşlik eden Alman sanatçı Peter Fessler önderliğindeki Peter Fessler Quartet bilindik, klasikleşmiş ama asla zamana yenilmeyen/yenilmeyecek parçaları bossa, caz, funk ve soul dokunuşlarla aranje etmişti. Oldukça downtempoda geçen tüm konser belli ki Pee Wee’yi fazla yormama üzerine inşa edilmişti. Fessler’in çok başarılı ve heyecan verici bulduğum gitar soloları “assolisti” asla gölgede bırakma amacıyla yapılmadığı apaçık ortadaydı. Tüm orkestranın Pee Wee’ye gösterdiği saygı ve sevginin dozajı olması gerektiği gibi çok fazlaydı, bu enerjiyi oturduğum 2,5 metre uzaklıktan dahi hissedebiliyordum.

Profesyonel ve mütevazı müzisyenler bir yanda, bir funk efsanesi öbür yanda. Bu birlikteliği izlemek çok ama çok keyifliydi. Konser sonrasında yerdeki setlist talebimi kırmamaları ayrı bir güzellikti.

Bu konser benim için farklı bir anlam da taşıyordu. Yıllar önce Maceo, Pee Wee ve Fred’i canlı seyretmeyi kafama koymuştum. Maceo Parker’ı yıllar önce Almanya Aschaffenburg’da izlemiştim. Ve bu konserle birlikte Pee Wee Ellis “görevimi” de ifa edecektim. Yani James Brown’un 3 önemli “sideman”inden ikisini de canlı canlı izlemiş olacaktım. Şimdi ise istek listemdeki Fred Wesley’i dahi seyrettim (Mayıs 2017). Üçte üç. Görev tamamlandı!

 

Konserden görüntüler: 

Konser sonrasında Pee Wee’ye imzalattığım 1977 yapımı “Home In The Country” plağı ve Pee Wee/Fessler imzalı orijinal setlist :)

Sevgiler, ayk


Pee Wee Ellis’ten Butik Konser!’ için 5 yanıt

  1. Efsane müzisyenler, biz de keyifle okuduk 🙂 Yerdeki setlist i gözüne kestirmişsin bir kere :)) çok güzel bir konser anısı olmuş.

    Beğen

  2. Merhaba Ayk, bizlere bir çoğumuzun bilmediği bu değerli sanatçıları tanıtarak ve müzik ziyafeti çektirmen gerçekten güzel. 👍Senden bir ricam olacaktı, bizim efsanemiz Barış Manço ile ilgili bir çalışma yapmanı rica ediyorum. Biliyorsun yeni nesil onu pek fazla tanımıyor. Bekliyoruz güzel olacak 🙂…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s