Wherever I Lay My Hat (That’s My Home)

Paul Young vs. Marvin Gaye

Bazen ufacık bir işaret, bazen içinde bulunulan bir durum akılalmaz şeyleri çağrıştırıyor. Geçen cumartesi gerçekleşen Record Store Day 2018 etkinliğinde çaldığım Marvin Gaye plakları hem Marvin’in hem de Paul Young’un farklı dönemlerde icra ettikleri “Wherever I Lay My Hat (That’s My Home)” parçasına götürdü beni. Marvin’in kariyerinin başlarında yazıp söylediği şarkı, yine 80’lerin başında Wham!, Dire Straits ve Duran Duran gibi niceleri arasında varolma savaşı veren İngiliz sanatçı Paul Young’ın da aynı zamanda çıkış parçasıydı. İşte bu konuda biraz yazayım istedim.

 

 

 

 

 

 

Marvin Gaye bu parçayı 1962 yılında söz ve şarkı yazarları Barrett Strong ve Norman Whitfield’le birlikte diskografisindeki ikinci 33’lüğü “That Stubborn Kinda Fellow” için yazmış. Gaye’in kariyerine bakacak olursak oldukça vasat sayılabilecek bir parçadan söz etmek mümkün. Zira sanatçı için ticari başarının henüz hayal olduğu, müzik piyasasına, dinleyicisine ve bağlı bulunduğu Motown plak şirketine rüştünü ıspatlama çabalarının sürdüğü çaylak yıllarıydı. Hem onun, hem de Strong / Whitfield’in efsaneleştikleri dönemin 7-8 sene öncesinden bahsediyoruz.

İşte Marvin Gaye yorumu:

Paul Young’ın müzik piyasasına giriş 33’lüğü 1983 yapımı “No Parlez” Avrupa’da, özellikle ülkesi İngilitere’de bir hayli ses getirmişti. Ülkesinde kendini “Wherever I Lay My Hat” ile ıspatlamış olsa da, ben onu bu albümden çıkan, daha upbeat ve akılda kalıcı “Come Back And Stay” ile tanıdım.

“Wherever I Lay My Hat”, Paul Young ve yapımcısı Laurie Latham’in ellerinde orijinal ritminden daha yavaş tempoda düzenlenip Gaye’in aslında yorumlaması gerektiği gibi icra edilince, 35 yıl sonra bile bıkmadan dinlenen, müthiş bir blue-eyed soul baladına dönüşmüş. Bayılıyorum diyebilirim!

Paul Young yorumu:

Paul Young bu şarkının ve başarılı albümünün rüzgarını da arkasına alarak dönemin rakiplerine karşı iyi bir iş çıkardığını söylemek mümkün. Oldu da Paul Young’ın albümü “No Parlez”i dinlerseniz Pino Palladino’nun başta “Wherever I Lay My Hat”te olmak üzere tüm albüm boyunca sergilediği perdesiz bas gitar performansının keyfini de çıkarın derim. Bu plaktan önerebileceğim güzel parçalar “Come Back And Stay”, “Love Will Tear Us Apart”, “Women” ve “Love Of The Common People”dır.

Sonuç olarak ” Wherever I Lay My Hat”,  coverlanan parça orijinalinden daha iyi olabilir mi sorunsalına “neden olmasın” cevabını veren şahane bir parça olarak hafızalarımızda yer edindi.

Sevgiler,
ayk

 

 

 

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s