Dark Pulse, VA

Dark Pulse

Audioban Selections: New Era Of Turkish Dark Scene (2018)

Yapımcı şirket Audioban müzikte yetenek avcılığı gibi çok cesur, aynı zamanda iddialı bir misyon yüklendi. Yolları açık olsun. “Dark Pulse” işte bu scouting çalışmasının ilk meyvesi olarak birkaç hafta önce karşımıza çıktı.

80’li yılların synth-pop müziğini doyasıya yaşadığımdan mıdır nedir, “Dark Pulse” toplama albümünün “karanlık” konsept ve soundunu YouTube’dan dinlediğim an kendime yakın hissettim. Daha fazla bilgi edinmek üzere uğradığım Outro Music’te kahve ve sohbet eşliğinde tüm albümü plaktan dinleme fırsatım oldu ve hislerimin beni yanıltmadığını anladım. Dark pop, synth-pop, dark wave, synth-wave ve ambient türlerde üretim yapan ‘yerli’ sanatçıların bir araya geldiği seçki benden tam not aldı diyebilirim.

Depeche Mode, Siouxsie and The Banshees, The Cure gibi gotik çizgisi olan grupların müzikleriyle dirsek temasında olan “Dark Pulse” albümü karanlık kurgusuna rağmen oldukça pozitif bir enerji yayıyor. Keyifli bir 80’s şöleni adeta. Albümdeki sanatçı / gruplardan hiç birini tanımıyorum, ama ne önemi var. Yeter ki sanatçıların isimleri cool ve parçaları sağlam olsun, değil mi? :) Hakikaten de şahane parçalar var.

Birer parçayla albüme katkı sağlayan Supereich, Kargalar, Bewitched As Dark, RedRice, ELZ and The CULT, Urværk, Kaosmos, Hayri Okcu, Notthere adlı sanatçı/gruplarla umarım yakında tekrar bir yerlerde karşılaşırız. Spotify’dan da dijital ortamda dinlenebilen compilation renkli olmak üzere plak formatında 500 adet olarak basılmış. Fiyatı daha uygun tutulan 300 tanesi “Clear Blue Vinyl” renginde, 200’ü ise “Glow in the Dark” özelliğinde.

Çok fazla underground müzik ve yeni sanatçı takip ettiğimi söyleyemem, bildiklerimizin ve ana akımın peşine takılmışız bir kere. Belki Audioban gibi oluşumlar burada yapıldığı gibi heyecanımızı yükseltecek başka yapıtlara imza atarlar. Umarım!

IMG_20181209_002311.jpg

Not: Albümün ön kapağında Kadıköy Rıhtım Caddesindeki İETT durakların da “gotik” bir şekilde yansıtılmış olması pek de güzel olmuş bu arada.

Sevgiler, ayk

Dark Pulse, VA’ için 3 yanıt

  1. Kalemine sağlık, bizi yine farklı boyutlara götüren bir yazıya imza atmışsın. Tanıtım videosunu ilk izlediğimde bende “Blade Runner” filmine özel bir soundtrack hissi yarattı. 80’li yılları yaşamış olsamda yaş itibariyle senin kadar özümseyemediğim bir gerçek ama Michael Jackson “Thriller” albümü duygularıma tercüman olabilir. Albüm kapağı ve içeriğiyle gerçekten harika, soğuk kış gecelerinde yağmurlu ve puslu havaya eşlik edecek tek başına dinlenilmemesi gereken bir eser. Kendine güvenen korkusuzlar tek başına dinleyebilir 😀

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s