Plak Dükkanları Günü 2019 yaklaşıyor

rsd

Plak Dükkanları Günü bu sene 13 Nisan tarihinde gerçekleşecek. Bizi ne bekliyor? Sizin için kısaca toparladım.

Müziği plaktan dinleme alışkanlığı ve analog müzik merakı tekrar bir furya olarak dönüp pastadan bir pay almaya başlayınca plak formatı tüm dünyaya bir kez daha yayıldı. Plak dinleme alışkanlığının ikinci baharı gelmişti. Dünyada “tutan” ve “trend” olan her ürünü ticarileştirme fikri burada da devreye girdi ve ikinci Nisan haftasının ilk cumartesi günü “Plak Dükkanları Günü” olarak belirlendi. Bağımsız plak dükkanlarının ön ayak olduğu bu özel gün ilk defa 19 Nisan 2008 tarihinde ABD’de kutlandı ve yayılmaya başladı.

Peki, dünyada bağımsız plak dükkanlarının 12 yıldır kutladığı “Record Store Day”de ne yapılır?

Bu sene 13 Nisan günü gerçekleşecek olan bu kutlu günde yine çok farklı, bazen akıl almaz format ve (genelde sınırlı olarak ifade edilen) sayıda yeni veya yeniden basım plaklar piyasaya çıkacak. Picture diskler, 7-10-12 inç ebatlı plaklar (hatta 3 inç olanı bile var), box-setler, renkli plaklar ve buna benzer yüzlerce ilginç basımlar bizleri bekliyor. Record Store Day web sitesinde RSD 2019’da piyasaya çıkacak olan tam listeyi inceleyebilir, acaba bunlardan hangisi ülkemize gelir diye saç baş yolabilirsiniz, zira yıllardır tek tük plak dışında bu ürünler bu coğrafyaya pek uğramıyor.

O halde bize düşen görev nedir, bizim #RSD kutlama şeklimiz nasıl olacak? Sanırım yıllardır yaptığımız gibi, malum günde plak dükkanlarını ziyaret edip desteğimizi ya alışveriş  yaparak göstereceğiz, ya da bazı dükkanların düzenledikleri etkinliklere katılıp eğleneceğiz. Şunu da unutmamak gerek. Tecrübelerime göre Plak Dükkanları Günü yerli plakçılarımız tarafından bir festival gibi idrak ediliyor. Dükkanlar arşivlerini daha bir özen göstererek sergiliyor, kıyıda köşede gün yüzü görmemiş nadir ürünlere daha sık rastlanabiliyor, hatta indirim fırsatları diğer günlere oranla fazla oluyor. Kaçırmamak gerekir diye düşünüyorum.

Piyasaya çıkacak olan gelişigüzel 3 yeni plağı aşağıda sıraladım (kaynak recordstoreday.com):

 

 

Herkese bol eğlenceli bir Plak Dükkanları Günü diliyorum.

Sevgiler, Aykut

 


Plak Dükkanları Günü 2019 yaklaşıyor” için bir yanıt

  1. Ayk, yeni nesil plak görse herhalde frizby oynayalım mı derler.
    🙂 Senin bu çalışmalarını takdir ediyorum kardeşim.
    Vakit olsa da seninle beraber takılsam. Kolay gelsin… Durmak yok yola devam… Sen bizim 👑 sın.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s