mor ve ötesi – Canlı Senfonik

Mor ve Ötesi – Canlı Senfonik | Aya İrini

2019 Rainbow45 Records / Rakun Müzik

Klasik müzik orkestraların rock gruplarla olan birliktelikleri hem dünyada hem de ülkemizde her zaman yoğun ilgiye mazhar olmuştur. Akla gelen ilk örnekler Metallica & San Francisco Senfoni Orkestrası,  Scorpions & Berlin Filarmoni Orkestrası ve Sting & İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası. Bir tarafta yaylılar, nefesli çalgılar ve devasa koroların saf ve yumuşak tınıları, diğer tarafta elektro gitar, bas gitar ve bateri gibi daha sert ve kirli notalar. Bunların birbirleriyle ahenkli dans edişleri dinleyicileri bambaşka deneyimlere sürüklüyor.

Sanatçıların da oldukça sıkı sınandığı bu ortaklıkları zaman içerisinde yerli rock müziğimizde de dinleme imkanı bulduk. Şebnem Ferah, Teoman ve Bulutsuzluk Özlemi gibi “senfonik” örnekler dinledik, izledik. Son olarak Harun Tekin, Kerem Kabadayı, Kerem Özyeğen ve Burak Güven’den oluşan yerli rock gruplarımızdan Mor ve Ötesi geçen yıl böylesine bir projeye soyundu.

Grubun diskografisindeki 10. albümü “Canlı Senfonik | Aya İrini”29 Ekim 2018 tarihli Aya İrini konserinin canlı bir kaydı olma özelliğini taşıyor. Mor ve Ötesi’ne “An Epic Symphony” adlı bu konserde Şef Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası ve Şef Masis Aram Gözbek yönetimindeki Magma Filarmoni Korosu eşlik etmiş.

Müzikseverler iyi bilir, söz konusu albüm 2018 yılının sonunda “Bir Derdim Var” şarkısıyla başlanarak tüm dijital platformlarda satışa çıkmıştı. Büyük beğeni toplamış olan konser bu kez plağa basıldı ve önümüzdeki günlerde satışa sunulacak.

Grup

Özel bir tarihte gerçekleşip kaydedildiği gibi yine özel bir tarihte dinleyicisiyle buluşmak üzere hazırlıklar da şekillendi. 29 Ekim 2018, Cumhuriyetin 95. yıldönümünde gerçekleşen konserin longplayi 13 Nisan 2019 Record Store Day – Plak Dükkanları Günü’nden başlayarak Türkiye’deki tüm müzik dükkanlarında satışa çıkıyor.

Prodüksiyondan kısa notlar:

  • Ergüder ve Nur Yoldaş’ın besteci, gitarist ve aranjör oğulları Tunç Devrim Yoldaş‘ın orkestra ve koro için düzenlemelerini yaptığı “2012”, “Güneşi Beklerken” ve “Oyunbozan” albümde bir hayli dikkat çekiyor.
  • Albümün kaydı Volkan Gürkan, miksi ise Erim Akman tarafından gerçekleştirildi.
  • Albümün vinyl mastering’i Amerika’da çok başarılı işlere imza atan; D’Angelo, Megadeth, Queensrÿche, Pat Benatar, Stevie Wonder ve Joe Cocker’ın da aralarında olduğu sayısız isimle çalışan Capitol Records‘ın Grammy ödüllü mastering mühendisi Evren Göknar tarafından yapıldı.
  • Açılır kapaklı (gatefold), her biri 180 gram ağırlığında çift plak (double LP) olarak hazırlanan bu özel albüme 8 sayfalık bir fotoğraf albümü de eklenmiş.

Daha önce 2016 yılında grubun 20. yılı nedeniyle plak formatında çıkan “Dünya Yalan Söylüyor” albümünün yapımcılığını üstlenen Rainbow45 Records ve Rakun Müzik burada da işbirliği yapmışlar.

Çok keyifli olacağını düşünüyorum, yüksek sesli dinlendiği müddetçe tabii :)

Sevgiler, Aykut


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s