Eurythmics’in ilk albümü

Eurythmics – In The Garden (1981)

Geçtiğimiz haftasonu bir dostum ilgimi çekeceğini düşündüğü bir CD hediye etti. Eurythmics grubunun 1981 tarihli ilk albümü “In The Garden”ın 2005 yılında çıkan bir reissue nüshası. Bu gece ilk defa dinleme fırsatı buldum ve dinledikçe ilgimi çekti, CD’yi iki tur döndürdüm üçüncüye hazırlanıyorum. Bu esnada 1-2 satır yazayım istedim.

Albüm, Annie Lennox’un bırakın diva mertebesine ulaşmayı, sesini dahi ön plana çıkar(a)madığı, Dave Stewart’ın da yapımcılık dizginlerini henüz ele al(a)madığı bir çalışma. Sakın “eksiklik” gibi algılamayın, olmayan bu özellikler grubun ne istediğini bilmiyor anlamına gelmesin. Çünkü albüm boyunca karanlık ve son derece başarılı bir new wave/post-punk soundun hüküm sürdüğü bir hava hakim. Konsept albüm dahilinde de dış dünyasıyla ilişki kuramayan ve kimseye güvenmeyen, yalnız bir kadının hikayesi işleniyor.

2

Aslında bir bütün olarak ele alınması gereken bu albümden illa ki bazı şarkılar ön plana çıkarılması gerekiyorsa şunlar çok ilgimi çekti diyebilirim: “Belinda”, “Take Me To Your Heart”, “Caveman Head” ve “Never Gonna Cry Again”.

Albümün yapımında fazlasıyla “Krautrock” etkisi bulunuyor. Başrolde; Kraftwerk, Eloy, Scorpions gibi grupların projelerinde de yapımcılık rolünü üstlenen Conny Plank var. Onun müzisyen seçkisinde ve albüm kaydında Can’dan Holger Czukay ve Jaki Liebezeit, DAF’tan Robert Görl ve Gabi Delgado-López, ayrıca Blondie’den Clem Burke gibi müzisyenlere yer verilmiş.

“In The Garden”, grubun “patladı gitti” diyebileceğimiz 1983 senesindeki “Sweet Dreams”e bir adım kala yaptıklarını benim gibi dinlememiş olanlar için ideal bir fırsat. Kaçırmayın derim! 2005 yeni basımda 5 tane bonus parçanın bulunması da ayrı bir güzellik.

Sevgiler, Aykut


Eurythmics’in ilk albümü’ için 2 yanıt

  1. Bu grup fazla dinlemediğim, ancak konuya ilişkin parça hit olduktan sonra bazı parçalarını dinlemiştim. Şimdi biraz nostalji yapabilirim. Teşekkürler Ayk.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s