Live At The London Palladium (1977)

Live Soul on wax -1-
Corona günleri müziksiz geçer mi? Live Soul on wax yazı dizisi çerçevesinde plak koleksiyonumda bulunan soul efsanelerin canlı performanslarını inceliyorum. Meraklısı için yazdım. Okuyun, bilgilenin diye :) İlk yazı Marvin Gaye ve Live at the London Palladium.

Marvin Gaye

Marvin Gaye – Live At The London Palladium

Disko müziği 70’li yılların ikinci yarısından sonra dünyada kendinden söz ettirmeye başlamıştı. ABD’deki popüler müziği takip edenler de haliyle diskoyu keşfedip ona yönelmeye başladı. Ana akım müzisyenler de bu doğrultuda diskoya ayak uydurmaya çalıştıkça soul ve funk geri plana itildi. Mart 1976’da 14üncü albümü “I Want You”yu çıkaran Marvin Gaye sayısal bir başarı sağlamasına rağmen dinleyicide arzuladığı “What’s Going On (1971)” ve “Let’s Get It On (1973)” coşku ve ilgisini yakalayamadı. Albümün fazlasıyla düşük tempoda ve hayli erotik bir havada seyretmesi, hit parça üretememesi, Marvin’in özel hayatındaki iniş çıkışlarının zirve yapması (boşanma ve uyuşturucu sorunları), diskonun genel anlamda popüler ve soul müziği gölgede bırakması genel olarak Marvin’in canını sıkıyordu. Hem fiziksel hem de sosyal bir kaçış arar oldu. Uzaklaşmak, yurtdışına çıkıp bir süre oralarda kalmayı seçti.

Hedef Büyük Britanya idi. Oradaki soul/funk dinleyicisinin dönem itibariyle bu müzik türüne daha fazla “sahip çıktığı” bilgisini bu topraklarda konser veren birçok Motowndaşından almıştı. Böylece Gaye 1976 Ekiminde İngiltere turnesine start verdi.

Marvin Gaye 01

“Live at London Palladium”, 1976 Ekim – 1977 Ocak tarihleri arasında Marvin’in turne boyunca Londra Palladium’da (tiyatro/performans mekanı) verdiği sayısız konserin kesitlerinden meydana geliyor. Performansıyla seyirciyi mest eden Gaye’in bu canlı albümü bir “Best Of” seçkisi olma özelliğini taşıyor adeta.

Şarkı listesinde 3 uzun medley (potpuri) var. Birinci potpuri 60’lı yıllarda “I Heard It Through the Grapevine”, “Stubborn Kind of Fellow” ve “Ain’t That Peculiar” gibi kariyerine start veren Motown şarkıları içeriyor. İkinci medleyde, Kim Weston, Tammi Terrell ve Diana Ross düetleri var (konserde Florence Lyles ile). Üçüncü medleyde ise “Inner City Blues” ve “What’s Going On” gibi 70’li yılların klasikleşmiş hit parçaları bulunuyor. Yanı sıra “Come Get To This”, “Distant Lover” ve “Let’s Get It On” gibi efsaneleşmiş parçaları canlı dinleme fırsatını kaçırmayın derim.

Şarkı geçişlerinde Marvin’in seyirciyle olan naif iletişimine, kırılgan, tutuk ve utangaç yapısına şahit olabilmek açısından çok kıymetli bir albüm olduğu düşüncesindeyim. İnanmak güç, ama bu denli başarıyı yakalamış bir sanatçının stüdyoyu sahneye tercih etmesi gerçekten ilginç. Sahne korkusunu gidermek için kullandığı ilaç ve psikolojik tedaviler de cabası.

15 Mart 1977’de çift plak ve açılır kapaklı olarak yayınlanan plağın yapımcılığını da üstlenmiş olan Marvin Gaye albümdeki tek disko-funk şaheseri “Got To Give It Up”ta yapımcılığı Art Stewart ile paylaşmış. Ha, bu arada; dördüncü yüzün tamamını kaplayan 11 küsur dakikalık bu “canavarı” oturduğunuz yerden dinlemek mümkün değil, ayrıca biz funkçılar arasında ayıp da sayılıyor :)

1977 senesinin sonuna doğru “Live at the London Palladium” hem pop, hem de soul müzik listelerini domine edip 2 milyon kopya satmış ve ABD’de en iyi satış yapan ilk 10 albüm arasına girmişti.

Not: Teşekkürler Haluk Abi!

Tracklist

A1 Intro Theme – 2:36
A2 All the Way ‘Round – 3:47
A3 Since I Had You – 4:47
A4 Come Get to This – 2:34
A5 Let’s Get It On – 6:43

B1 Trouble Man – 5:17
B2 Medley I: Ain’t That Peculiar / You’re a Wonderful One / Stubborn Kind of Fellow / Pride and Joy / Little Darling (I Need You) / I Heard It Through the Grapevine / Hitch Hike / You / Too Busy Thinking About My Baby / How Sweet It Is (To Be Loved by You) – 9:40
B3 Medley II: Inner City Blues (Make Me Wanna Holler) / God Is Love / What’s Going On / Save the Children – 9:31

C1 Medley III: You’re All I Need to Get By / Ain’t Nothing Like the Real Thing / Your Precious Love / It Takes Two / Ain’t No Mountain High Enough – 11:41
C2 Distant Lover – 6:38
C3 Closing Theme – 2:47

D1 Got to Give It Up – 11:48

İyi dinlemeler, Aykut

Marvin Pentz Gay Jr. 
Doğum: 2 Nisan 1939
Ölüm: 1 Nisan 1984

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s