Bill Withers Live At Carnegie Hall (1973)

Live Soul on wax -2-

Live Soul on wax yazı dizisi çerçevesinde plak koleksiyonumda bulunan soul efsanelerin canlı performanslarını incelemeye devam ediyorum. İkinci yazı dün ölüm haberini aldığımız Bill Withers ve Live At Carnegie Hall.

Bill Withers-front

Bill Withers Live At Carnegie Hall (1973)

Kalp sorunlarına bağlı olarak 30 Mart 2020’de hayatını kaybeden Bill Withers’ın koleksiyonumdaki canlı bir performans plağını anlatacağım. Canlı soul plaklarım arasında müzik kalitesi açısından çok kıymetli bulduğum “Bill Withers Live At Carnegie Hall” performansı 6 Ekim 1972’te New York’ta bulunan Carnegie Hall konser salonunda gerçekleşti. Nisan 1973’te açılır kapaklı bir double LP olarak yayınlananan “Carnegie” sanatçının ilk ve tek canlı konser albümü olma özelliği taşıyor. Repertuvarında ilk iki albümünden parçaların yanı sıra altı yeni parçaya yer verilmiş. Konser muhteşem bir atmosferde, coşkulu seyirci desteğiyle cereyan eder ve müthiş bir eser ortaya çıkar. Melankolik soul soundu, bluesy aranjeleri, funky tınıları, seyirciyle olan samimi iletişimiyle büyüleyen Bill Withers’ın Carnegie Hall performansı müzik tarihinin en iyi canlı soul performans kayıtları arasında gösterilir.

1938’te Slab Fork adında ufacık bir kömür madeni kampında doğmuş olan Bill Withers 28 yaşına kadar süren kekemeliği yüzünden kötü bir çocukluk ve gençlik geçirmiş. 32 yaşına kadar şarkı söylemeyen, kendine ait bir gitarı dahi olmayan Withers bir şekilde Sussex Records’un sahibi Clarence Avant ile tanışınca hayatı değişir. 1971’te “Just As I Am”, 1972’de de “Still Bill” albümleri çıkar. Müthiş başarı sağlayan ilk iki stüdyo albümünde “Ain’t No Sunshine” (1971), “Grandma’s Hands” (1971), “Me Use” (1972) ve “Lean On Me” (1972) gibi unutulmaz hit parçalarla sevenlerinin gönlünde taht kurar.

BW01

İşte bu bilgiler doğrultusunda külliyatındaki üçüncü albümü “Carnegie” gelir çatar. Konser, dehşet bir “Use Me” yorumuyla başlıyor, tam bitti derken Bill seyirciyle iki kelam edip şarkı devam etmesi ayrı bir güzellik. Aynı yüzde bulunan “Ain’t No Sunshine” ve “Grandma’s Hands” ile coşku devam ediyor. Öyle ki sürenin nasıl geçtiğini ancak iğnenin plağın sonundaki hışırtısından anlıyorsunuz. Demek ki CD olsa ayağa kalkamayacağız. Büyükannesine ithaf ettiği “Grandma’s Hands” parçası öncesinde ona hissettiği sevgiyi seyirciyle paylaşan Withers o büyülü ilişkiyi anlatırken duygusal, ama yine de neşeli anlar yaşıyor.

Albümün B yüzünde bulunan iki yeni midtempo parça, “World Keeps Going On” ve “Better Off Dead” wah-wah gitar eşliğinde çok başarılı ve funky parçalar. “For My Friend” ise düşük tempolu bluesy havasıyla arkadaş ilişkilerinin önemine dem vuruyor.

Üçüncü yüzün ilk parçası “I Can’t Write Left Handed” Vietnam savaşında sağ kolunu kaybetmiş olan bir gencin hikayesini anlatırken soul’u gospelle harmanlayan bir tarz benimsenmiş. Etkileyici bir geri vokal, tek kelimeyle muhteşem. Sıradaki “Lean On Me” parçası Withers’in 1972’de ABD Billboard pop listelerinde ilk ve tek bir numaraya ulaşan single’idir. Dayanışma ve dostluğun gücünü anlatan şarkısı Bill Withers’ın imza şarkılarından biridir.

Dördüncü yüz yine buram buram funk kokan, kafa sallatan, “Let Us Love” adlı sevgi yüklü bir parçayla açılıyor. 13 dakikalık “Harlem/Cold Baloney” ise albümdeki son şarkı. İlk albümdeki “Harlem” parçasını bu konser için setliste aldığı “Cold Baloney” ile birleştiren Withers seyirciyi de şarkıya katarak bitmek bilmeyen bir soul/funk döngüsü yaratıyor adeta. Şahane!

BW02

Withers’e Carnegie konserinde eşlik eden müzisyen dostları; gitarda Benorce Blackmon, basgitarda Melvin Dunlap, piyanoda ve yaylı & nefesli aranjelerde Ray Jackson, davulda James Gadson, perküsyonda ise Bobbye Hall.

2015 yılında Aloe Blacc, Ed Sheeran, Dr. John, Michael McDonald ve Anthony Hamilton gibi sanatçılarla Bill Withers’in Carnegie performansı anıldı. Bu etkinliğe katılan ve kısa bir konuşma yapan Bill yeni müzik jenerasyonun şarkılarını yorumlarken ilgiyle, zaman zaman coşkuyla izledi.

Withers kariyerinde üç Grammy Ödülü kazandı. 2005 yılında şarkı sözü yazarı/besteci ödülünün zirvesi sayılan “Songwriters Hall of Fame” onur listesine, 2015 yılında ise sanatçı olarak “Rock and Roll Hall of Fame” onur listesine kabul edildi.

1970-1985 yılları arasında aktif müzik yapan iyi yürekli sanatçı, mütevazı insan, toprağın bol olsun.

Sevgiler, Aykut

 

Tracklist 

Side 1
Use Me – 8:30
Friend of Mine – 4:26
Ain’t No Sunshine – 2:25
Grandmas’s Hands – with Rap – 5:08

Side 2
World Keeps Going Around – 5:08
Let Me in Your Life – with Rap – 4:35
Better Off Dead – 3:36
For My Friend – 2:58

Side 3
I Can’t Write Left Handed – 6:52
Lean On Me – 5:47
Lonely Town Lonely Street – 3:54
Hope She’ll Be Happier – 4:23

Side 4
Let Us Love – 5:21
Harlem/Cold Baloney – 13:07

 

spotify id=”spotify:album:0Stnb66v5cibvR22sFdLYx” width=”500″ height=”450″ /]


Bill Withers Live At Carnegie Hall (1973)’ için 2 yanıt

  1. Merhaba Ayk, Soul müzik 🎶 her ne kadar benim tarzım olmasada ilgili olanlar için iyi bir hatırlatma ve güzel bir çalışma olmuş. Kolay gelsin.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s