Live at the Sex Machine (1971)

Live Soul on wax -3-

Live Soul on wax yazı dizimde plak koleksiyonumda bulunan soul efsanelerin canlı performanslarını incelemeye devam ediyorum. Üçüncü yazım Kool And The Gang ve Live At The Sex Machine.

KoolAndTheGang_Cover

Live At The Sex Machine (1971)

Kool and the Gang, 1964 yılında Robert ‘Kool’ Bell tarafından caz grubu olarak kuruldu. 1969 yılına gelindiğinde grupla aynı ismi taşıyan bir albüm çıkarıp zorlu müzik dünyasına merhaba dediler. Grubun caz genleri yıllar geçtikçe R&B, soul ve funk’la olan dostluğunu geliştirdi, eşsiz bir sentez meydana geldi. 1973 yılında “Wild And Peaceful”, ardından da 1975’te “Spirit Of The Boogie” albümleriyle pop ve soul/funk dünyasında yerini iyice sağlamlaştırıp sayılı enstrümantal funk/soul grupları arasına girdiler. 1980’li yıllara kadar grubun vokalisti yoktu, gerek de duyulmamıştı. Ancak 70’ler bitmek üzereyken dünyada olduğu gibi müzikte de değişim rüzgarları esiyordu. Grup, popüler müziğin gereği olarak pop/funk tarzını benimseyip yetenekli vokalist James ‘JT’ Taylor’i saflarına kattı. Günümüze kadar müzik yapmayı, konser vermeyi sürdüren topluluk, ayrılıklar, değişiklikler ve üzücü kayıplara rağmen her zaman kalabalık ve eğlenceli bir kadroyla seyircinin karşısına çıktı.

Peki ilk albümün başarısını henüz yaşıyorken konser plağı macerasına niye girişilmişti? “Live at the Sex Machine” kaydı kanımca cesurca alınan bir kararın meyvesidir. Zira piyasada; James Brown – Live at the Apollo (1963), Sam Cooke – Live at the Harlem Square Club (1963) ve The Temptations – Live at the Copa (1968) gibi başarıya ulaşmış örnekler vardı önlerinde. Öncelikle müzisyen olarak kendi kalitelerine, icra ettikleri caz/funk tarzına ve son olarak albümdeki yapımcıları Gene Redd ‘e güvendiler, sonrasında da bu kararın ziyadesiyle karşılığını aldılar.

Kool02

Kool and the Gang’in soul/funk müzik tarihine parlak bir giriş yaptığı bu canlı performans Mayıs 1970’te ABD Philadephia’da, şu an yerinde yeller esen “Sex Machine” kulübünde gerçekleşti. Grup, bu konser repertuvarına ilk albümlerinden sadece “Chocolate Buttermilk”i dahil ederken dineyicilere 9 yepyeni parça/yorum sundular.

Şarkı şarkı inceleyelim
İşte bu konserin neticesi olan “Live at the Sex Machine” albümü enerjik iki parça, “What Would the World Be Like Without Music” ve “Let the Music Take Your Mind” medleyiyle başlıyor. İçimizi ısıtmaya yetiyor da artıyor. Dionne Warwick’ten bildiğimiz “Walk On By” yorumunda tempo bir nebze olsun düşse de ilk albümden bildiğimiz “Chocolate Buttermilk” ağzımızı tekrar tatlandırmayı başarıyor. Funk yapan enstrümantal grupların yoğun olarak trompet, trombon ve saksafon gibi pirinç üflemelilerle (horn) ortamı neşelendirdikleri bir gerçek. İşte buna harikulade iki örnek A yüzünün son iki parçası, benim de favorilerimden sayılan “Trying to Make a Fool of Me” (Delfonics parçası) ve “Who’s Gonna Take the Weight”tir.

İkinci yüzün açılış parçası “Pneumonia” ile funk fırtınası sürüyor. Sonrasında orijinali bir pop şarkısı olan “Wichita Lineman” Kool and the Gang yorumuyla adeta boyut değiştiriyor, funk evreni kısa bir süre için harikulade caz tınılarına teslim oluyor sanki. Uzunçalar, Sly and the Family Stone‘un “I Want To Take You Higher” parçasının Woodstock performansını anımsatan, seyirci destekli bir yorumuyla devam ediyor. “Funky Man” parçasında funkla yatıp funkla kalkan kurmaca bir karakter, yani Funky Man ve onun funkla olan ilişkisi işleniyor. George Clinton ve Pfunk mitolojisinin kurululuş izlerine mi rastlıyoruz? Bana mı öyle geliyor? Her neyse, dış ses ve Funky Man arasında geçen keyifli diyalog, dehşet biçimde icra edilen funky üflemeliler, gitar ve davul sololarla renkleniyor. Albüm, Brenda & The Tabulations grubunun “Touch of You” parçasının romantik bir coverı ile sonlanıyor.

7 kişilik grupta bir funk grubunda olması gerektiği gibi üflemeliler lokomotif görevi görüyor. Trompette Robert “Spike” Mickens, alto saksafonda Dennis “D.T.” Thomas ve tenor saksafonda Khalis Bayyan (o zamanki adıyla Ronald Bell) kusursuza yakın çalıyorlar. Grubun lideri basgitarist Robert ‘Kool’ Bell, gitarist Claydes Smith, piyano/orgda Ricky Westfield ve davulda George Brown da üflemelilerle uyum içerisinde çalınca Kool and The Gang olarak unutulmaz bir konsere ve buna bağlı albüme imza atmış oluyor.

Dinleyici ve müzik otoritelerince oldukça pozitif geri dönüşler alan 48 dakikalık albüm, Şubat 1971’de De-Lite etiketiyle plak formatında yayınlandı. Billboard R&B Albüm listelerinde 6. sıraya kadar yükselen açılır kapaklı “Live At The Sex Machine” plağı 33 hafta boyunca listelerde kalma başarısını gösterdi. Huylu huyundan vaz geçer mi misali, grubun bir sonraki albümü yine (!) bir canlı bir konser kaydı olacaktı. Aynı yılın Ekim ayında yayınlanan “Live at PJ’s” de oldukça başarılı bir liste ve satış grafiği çizdi.

Tracklist

A Yüzü
1. What Would the World Be Like Without Music/Let the Music Take Your Mind – 4:29
2. Walk on By – 5:15
3. Chocolate Buttermilk – 2:09
4. Trying to Make a Fool of Me – 4:29
5. Who’s Gonna Take the Weight – 6:20

B Yüzü
1. Pneumonia – 5:22
2. Wichita Lineman – 5:27
3. I Want to Take You Higher – 4:13
4. Funky Man – 3:24
5. Touch of You – 4:14

Funk’ın ilk yıllarını, James Brown, The J.B.’s, Sly and The Family Stone sevenler bu albümü çok sevecekler.

Keyifli dinlemeler, Aykut


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s