Finally Getting Paid (1988)

Live Soul on wax -4-

Live Soul on wax yazı dizisi çerçevesinde plak koleksiyonumdaki soul efsanelerinin canlı performanslarını incelemeye devam ediyorum. Dördüncü yazı Bobby Byrd & The J.B.’s Allstars ve Finally Getting Paid.

Finally

Finally Getting Paid (1988)

Bobby Byrd & The J.B.’s Allstars’ın “Finally Getting Paid” plağı Temmuz 1988’de Londra’daki The Town & Country Club etkinlik mekanında (bugünkü The Forum) gerçekleşen konserin canlı bir kaydından meydana geliyor.

Alman plak şirketi Rhythm Attack etiketi taşıyan 1988 çıkışlı plağın ön kapağında fotoğrafı bulunuyor ve büyük puntolarla Bobby Byrd yazılmış olmasına rağmen konser geniş “funk” katılımlı bir revü niteliği taşıyor, aynı James Brown konserlerinde olduğu gibi yani.

Plak hakkında bilgi vermeden önce albümdeki sanatçılarla Godfather of Soul lakaplı James Brown arasındaki ilişkiye kısa bir göz atmakta fayda var. Birlikte çalıştığı müzisyenlerin ücretlerini geciktirmesiyle, provalara geç gelenleri cezalandırmasıyla ün salmış olan Brown, her şeye rağmen ekip olgusuna ve ekip çalışmasına çok değer verirdi.  Canlı konser ve stüdyo kayıtlarında kalabalık sayılacak bir müzisyen topluluğuyla çalışmak ona haz verirdi. Her zaman arkadaşı, dostu ve kariyerinin başından beri onu destekleyen Bobby Byrd de ekipte olmalıydı. Akademik bir geçmişi olmayan Brown bu nedenle müzikal yolculuğunun her döneminde kadrosunu müzikal direktörlere teslim ederdi. Onlardan grubu sanatsal ve idari anlamda çekip çervirmelerini bekler, kendi düşünce hatta homurdanmalarını notalara dökmelerini ister, ayrıca yetenek ve fikirleriyle katkı sağlamalarını beklerdi.

Byrd02

İşte 1988 Avrupa turnesinin Londra ayağındaki konser ve buna bağlı “Finally Getting Paid” plağında James Brown’un kariyerinde iz bırakmış olan önemli müzikal direktörlerinden üçünün beraber ve ayrı performanslarına şahit oluyoruz. Bunlar, benim de canlı olarak görme şansına eriştiğim Maceo Parker, Fred Wesley ve Alfred ‘Pee Wee’ Ellis adlı efsanelerdir. Ekip lideri Bobby Byrd başta olmak üzere “Soul Sister”ler Marva Whitney, Martha High, Vicky Anderson ve Lyn Collins’li kadronun da hazır bulunduğu bu konserin çılgın bir parti havasında geçmemesi mümkün mü? Daha All-Star nasıl olunur bilemiyorum!

“Finally Getting Paid” albüm başlığı James Brown’un kariyeri boyunca etrafındaki müzisyen ordusuna üstte bahsi geçen “yapılmayan” ödemelerle ilgili bir gönderme olduğunu belirteyim öncelikle. Tüm ekibin muzdarip olduğu bu tatsız durum içlerine ne kadar oturmuş ki albümün ismine layık görmüşler.

Ağırlıklı olarak 1965-1980 dönemi funk parçalarından meydana gelen şarkı listesinde kesinlikle boş parça yok. Ve emektar sanatçılar da olabildiğince iyi bir iş çıkarıyorlar. İster 1972’de çıkış parçası “Think”le gündeme gelmiş olan Lyn Collins olsun, isterse “It’s My Thing”de Marva Whitney’in performansı olsun, her biri parmak ısırtan cinsten. 1965 yılı bir Otis Redding bestesi olan “Respect” Vicki Anderson (Bobby Byrd’ün eşi) tarafından seslendirilirken kızı Carleen Anderson “Free” ile sahnede müthiş boy gösteriyor. Byrd, çok sevilen “I Need Help” ve “I Know You Got Soul” klasiklerini albümün başı ve sonunda söylerken Fred Wesley vokal ve trombon şovu yaptığı “House Party”yle partinin temposunu düşürmüyor. Tüm müzisyenlerin icraları hala James Brown orkestrasında çalıyormuşçasına heyecan verici ve funky.

Özetle albüm, funk’ın gelmiş geçmiş en kaliteli müzisyen ve vokalistlerlerinin aynı sahne ve plağı paylaştıkları bir “best of” hüviyeti taşıyor. Albüm, plak ve CD formatları dışında maalesef bulunamıyor. Spotify ve YouTube’daki arayışlarım neticesiz kaldı.  O nedenle aynı ekiple yapılmış olan başka bir konserin görüntülerini ancak verebiliyorum.

Koleksiyonumda bulunan ve daha önce yazdığım “Life On Planet Groove” adlı bir 1992 Maceo Parker plağında da buluşmuş olan Parker, Wesley ve Ellis üçlüsü her sahneye çıkışlarında enerjileri ile büyülüyorlar. Sağ olan her üç sanatçı da hala turne yapmaya devam ediyorlar.

Tracklist

1 – Bobby Byrd – I Need Help
2 – Lyn Collins – Think
3 – Marva Whitney – It’s My Thing
4 – Carleen Anderson – Free
5 – Vicki Anderson – Respect
6 – Fred Wesley – House Party
7 – The JB’s – In The Middle
8 – Bobby Byrd – I Know You Got Soul

*9 – Maceo Parker – Soul Power / Cross The Track
*Parça sadece CD’de bulunuyor

Funk adına!

Aykut

 

 

 

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s