The Jacksons Live! (1981)

Live Soul on wax -6-

Live Soul on wax yazı dizisi devam ediyor. Plak koleksiyonumdaki soul efsanelerinin canlı performanslarını incelemeye devam ediyorum. Altıncı bölümde The Jacksons grubu ve The Jacksons Live! albümü var.

Jacksons

Gary’nin dünyaya armağanı

Gary, Indiana’da doğup büyüyen, dünyanın en ücra köşesinde dahi bilinen, müzikal yetenekleriyle hayranlık uyandıran Jackson kardeşler kariyerlerine 60’lı yılların ortalarında başladılar. 9 çocuklu bir ailede, yetenekli kız kardeşlerin de (Rebbie, LaToya, ’66 doğumlu Janet) olmasına rağmen baba Joseph müzik grubunu oğullarından kurdu.  Jermaine, Jackie, Marlon, Tito ve Michael kardeşlerden meydana gelen Jackson 5, babalarının sıkı disiplini ve himayesi altında birçok yerel başarı sağladı. Nihayetinde ise 2 kez refüze edildikleri efsanevi plak şirketi Motown‘un kapısından içeriye girdiler. Küçük yaşı ve olgun tavırlarıyla bilhassa sempati toplayan Michael’ın vokal ve dans performanslarıyla grup durdurulması imkansız bir yükselişe geçti. Sonrası zaten müzik tarihine altın harflerle yazıldı.

Jackson 5 / The Jacksons

Jermaine hariç diğer Jackson kardeşler, 1975 yılında paylarına düşen telif ücretlerin düşük olması nedeniyle yürürlükteki Motown kontratından çıkıp CBS/Epic’e geçmeye karar verdiler. Motown da buna karşılık “Jackson 5” ismi üzerinde hak iddia edince konu mahkemeye intikal etti. Bu sıkıntıdan dolayı isimlerini “The Jacksons” olarak değiştiren 4 kardeş, ailenin en küçüğünü, Randy’yi yanlarına alıp yollarına anlaşma sağladıkları CBS plak şirketiyle devam ettiler.

Yeni plak şirketiyle 1976’dan başlayarak albüm ve tekliler üretmeye başlayan The Jacksons, her biri platin plak ödülü kazanan “Destiny” (1978) ve “Triumph” (1980) albümleriyle oldukça başarılı bir dönem geçirdiler. Bu döneme paralel olarak Michael Jackson da solo olarak yapımcı Quincy Jones’la birlikte dünyayı kasıp kavuran disko funk türündeki “Off the Wall” (1979) albümüne imza attı.

Triumph turnesi yıkıp geçiyor

İşte, bu rüzgarı arkasına alan kardeşler 1979-1980’deki “Destiny World Tour”dan sonra bir turne daha yapmak için kolları sıvadılar. Kıyafetlerin disko dönemine uygun rengarenk ve göz alıcı olması, koreografinin her zamankinden farklı olarak güce daha bir dayalı olması dikkatlerden kaçmıyordu. Turne boyunca müzikal ve fiziksel olarak son derece formda olan kardeşlerin o çocukluk etkisini üzerlerinden atmak istermişçesine müthiş şovlar sundular.

8 Temmuz 1981’de Memphis, Tennessee’den başlayarak üstte bahsi geçen üç albüme ağırlık vermek suretiyle “Triumph Tour” start aldı. 26 Eylül 1981’e kadar 44 tane performans sergilenen turne The Jacksons için müthiş bir “triumph”, yani zaferle sonuçlandı. Ve “The Jacksons Live!” albümü de bu turnenin bir meyvesi olarak müzikseverlere armağan edildi.

3 albums
Destiny (1978) – Off The Wall (1979) – Triumph (1980)

Michael Jackson’un tek “resmi” canlı konser albümü

Armağan, vesaire diyorsun, biraz abartmıyor musun diye soracak olursanız. Hayır, kesinlikle abartmıyorum, çünkü bu albüm her ne kadar “nadir” kategorisinde olmasa da “çok değerli plak” etiketini hak ediyor. 2000’li yılların başında ortaya çıkan ve 70’li yıllara ait olan birtakım “kayıp” konserler dışında Jackson 5 veya The Jacksons grubunun “dönem baskısı” olan bir tek canlı albüm kaydı “The Jacksons Live!” konser albümüdür.

1984’te gerçekleşen “Victory” turnesinde kardeşlerine son defa eşlik eden Michael Jackson yine solo albümlerinden bolca katkı sağlamasına ragmen “Victory” turnesi canlı bir konser albümüne dönüşmemişti. Dolayısıyla “The Jacksons Live!”, Michael Jackson canlı solo performansları içermesi bakımından çok kıymetli bir çalışmadır. Zira Michael’ın tek başına bilinen resmi bir canlı konser kaydı bulunmuyor. Evet, ilginç ama gerçek. “The Jacksons Live!” albümü, o geniş çaplı Michael Jackson külliyatında sanatçının, kardeşleriyle birlikte de olsa, tek canlı konser albümüdür. “Live in Bucharest” gibi konserlerden devşirme, “sonradan canlı” CD’lere rastlarsınız, ama Michael’ın tek başına bir “Off The Wall”, “Thriller” ya da “Bad” canlı albümünü bulmak mümkün değildir. İşte bu albümü özel kılan detaylardan bazıları bunlardır.

“The Jacksons Live!” Kasım 1981’de yayınlandı

Albüm, tek bir konserin ürünü değil. “Triumph” turnesi kapsamında 8 Temmuz – 18 Ağustos arasında yapılan 6 tane konser performansına odaklanılmış. Parçalar mikslenip 2-3 ay gibi çok kısa bir sürede satışa sunulmuş. “The Jacksons Live!” (bazen “Live” olarak da geçer) albümü Epic Records tarafından açılır kapaklı ve çift plak olarak 11 Kasım 1981 tarihinde yayınlandı ve kısa zamanda altın plak ödülüne layık görüldü.

Tek tek bu parçaları anlatmanın bir manası yok. Albümdeki trackliste bakmak yeter de artar. Tek kelimeyle muhteşem! The Jacksons ve Michael Jackson’la herhangi bir zaman diliminde ilgilenmiş olan müzikseverler için bir nimet niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Orkestrasyon, müzikal performans ve kayıt beklenildiği üzere üst seviyede. Kabul ediyorum, ön kapak tasarımı biraz acemice olmuş, ancak arka kapak, iç dizayn ve iç zarflar gayet göz okşayan cinsten.

Tracklist:

A1 – Açılış/Can You Feel It
A2 – Things I Do for You
A3 – Off the Wall
A4 – Ben
B1 – This Place Hotel (Heartbreak Hotel)
B2 – She’s Out of My Life
B3 – Kısa kısa: I Want You Back/Never Can Say Goodbye/Got to Be There
B4 – Medley: I Want You Back/ABC/The Love You Save
C1 – I’ll Be There
C2 – Rock with You
C3 – Lovely One
D1 – Workin’ Day and Night
D2 – Don’t Stop ‘Til You Get Enough
D3 – Shake Your Body (Down to the Ground)

Sevgiler, Aykut

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s