Maceo Parker Yeniden Mutfakta!

Maceo1

Maceo Parker’ın yeni albümü “Soul Food: Cooking With Maceo” çıktı!

Funk müziğini Maceo Parker’la ilişkilendirirken genel olarak “tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan” misali bir yaklaşımla karşılaşmak mümkündür. Okuduğum birçok yazıda (kendi web sitesi dahil) şöyle der:

Hangisinin önce geldiğini ayırt etmek neredeyse imkansızdır: Maceo mu, funk mı?

It is almost impossible to separate which came first, Maceo or the funk?

Sorunun cevabı herhalde “önce Maceo” olurdu :) Zira funk müziğinin henüz esamesi okunmazken Maceo sahnelerde boy gösteriyordu. 1962’den beri faal müzik hayatını sürdüren 77 yaşındaki soul-caz ve funk saksofonisti 60’lı yıllarda James Brown‘un kendisini o enerjik saksofon solosunu icra etmek üzere “Maceo, I want you to blow!” şeklinde sahneye davet ettiği günlerin üzerinden asırlar geçmiş sanki. James Brown gitti, ama Maceo hala sahalarda. Hem de gençlere taş çıkartırcasına tutku dolu bir enerjiyle.

1970’lerde George Clinton ve ekibi Parliament – Funkadelic ile, 2000’li yıllarda da Prince’le yaptığı çalışmalarla kariyerini sürdürmüş olan Maceo Parker hali hazırda yılın büyük bir bölümünü turne yaparak geçiriyor. Hiç de kolay kolay durmayacak gibi, çılgınca.

maceoparker2

Gelelim yeni albüme

8 yıllık bir aradan sonra yeni albüm için kolları sıvayıp mutfağa giren Maceo, 26 Haziran’da “Soul Food: Cooking With Maceo” adlı stüdyo albümüyle karşımıza çıktı.

The Funk Garage etiketiyle tüm formatlarda (dijital, mp3, CD ve plak) piyasaya sürülen yeni albüm ağırlıklı olarak eski caz ve funk parçaların yeni düzenlemelerinden oluşuyor.

Yeni albümü inceleyip fikir sahibi olabilmek adına “Soul Food”u tüm hafta boyunca orijinal yorumlarıyla birlikte dinledim. Şu tespiti bir kere çok net yapabilirim: Maceo Parker ve yapımcısı Eli Wolf parça seçimlerinde kolaya kaçmamışlar. Daha “klasik” ve “garanti” bir yolu tercih etmektense oldukça geniş bir soul, funk ve caz yelpazesi üzerinde durulmuş.

Albümde bazı duygusal seçimler de bulunuyor. Misal olarak, Maceo’nun Prince’le bir dönem birlikte çıktıkları müzikal yolculuğundan doğan enfes soul-blues-caz karışımı “The Other Side Of The Pillow” yorumu. Ayrıca Maceo’nun idol olarak gördüğü Ray Charles’ın saksofoncusu David “Fathead” Newman’in “Hard Times” parçasının muhteşem kavırı.

Parker’ın kendi külliyatında bulunan “Cross The Track” ve “MACEO” parçalarını nefeslileri artırarak yeniden yorumlamasını gayet başarılı buldum. Dr. John (“Right Place Wrong Time”), The Meters (“Just Kissed My Baby”) ve The Pointer Sisters (“Yes We Can Can”) düzenlemeleri lokomotif parçalar olarak albümün coşkulu ve mutlu havasını ziyadesiyle yansıtıyor.

Gene McDaniels imzası bulunan “Compared To What” ve Hugh Maskela’nın “Grazing In The Grass” yorumları, ayrıca Prince ve Fathead parçaları albümden en beğendiğim 4 parça olarak kayıtlara geçsin. Tam ısınamadığım tek parça ise Soul kraliçesi Aretha Franklin’in parçası olan “Rock Steady”nin yorumuydu.

mparker3

Sıkıca bağlı kalınan geleneksel (old school) funk şemsiyesi altında, ilerlemiş yaşına rağmen Maceo’nun saksofon ve vokal becerisi, ayrıca usta müzisyenlerin performansı açısından albümü bir funksever olarak son derece tatmin edici ve doyurucu buldum. Maceo Parker ve Eli Wolf ikilisinin süzgecinden geçen dönem parçaların heyecan seviyesi Parker’ın aranjeleriyle bir tık daha yükselmiş. “Soul Food” alt başlığının lezziz ve nefis bir tezahürü olmuş. Tebrikler üstat!

Albümde katkı sağlayanlar:
Ivan Neville, Nikki Glaspie, Derwin “Big D” Perkins, Tony Hall, Mark Mullins, Ashlin Parker, Steve Sigmund, Jason Mingledorff, Angelamia Bachemins, Erica Falls

 

Keyifli dinlemeler, Aykut


Maceo Parker Yeniden Mutfakta!’ için 2 yanıt

  1. Her zaman olduğu gibi dantel işler gibi ince dokumuşsun yazıyı. Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Funk dünyasında ufkumuzu açıyorsun.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s