Paul Weller rekorla döndü!

ONSUNSET2

“On Sunset” 3 Temmuz’da çıktı

“The Modfather” lakaplı Paul Weller pandemi sürecinde tamamladığı on beşinci solo albümünü 3 Temmuz’da çıkardı.

62 yaşındaki İngiliz şarkıcı-söz yazarı Paul Weller 1 ay gecikmeyle çıkardığı yeni çalışması “On Sunset” ile İngiltere albüm listelerine 1 numaradan girdi. Bu gerçi Weller için yeni bir şey ifade etmese de bu seferki birincilik farklı bir anlam taşıyordu. Zira kıymetli bir rekor egale edilmişti. Paul Weller, müzik hayatına başladığı 1972 yılından bu yana geçen beş onyılın her birinde* İngiltere’de listebaşı olma başarısını gösteren üçüncü kişi oldu. Rekorun diğer ortakları Paul McCartney ve John Lennon. İşte ben buna efsanevi bir başarı derim.

* 1995, 2002, 2008, 2012 ve 2020 yıllarında solo olarak. 1982’de The Jam ve 1985’de The Style Council gruplarıyla birlikte.


Mod’un Babası Weller!

Üstadı tanımayanlar için Paul Weller’i kısaca tanıtmaya ve müzik sektöründe niye bu denli önemsendiğini aktarmaya gayret edeceğim. Tabii yeni albümünden bazı bilgiler vererek.

PW1

50 yıla yakın müzik kariyeri boyunca bilhassa anavatanında var olmayı uluslararası şöhrete hep tercih etmiş Weller. Topraklarına bağlı olma arzusu devasa müzik külliyatına, özellikle şarkı sözlerine yansımış. Weller’in rol model olma yolunda 50’lerde İngiltere’de doğup 60’larda gelişen “mod” altkültürünün büyük etkisi var.

60’lı yılların mod müzik sahnesi The Who, Small Faces, The Creation gibi gruplar tarafından domine ediliyordu. 70’li yıllarda müzik-moda-hayat tarzı unsurlarını kapsayan mod akımının canlanmasında Weller’in üyesi bulunduğu The Jam grubu etkin bir rol oynadı. Punk rock, new wave, soul/R&B, mod, ska ve cazın eşsiz sentezini özel dikim takım elbiseler ve Vespa motorlarla birleştiren The Jam grubu 10 senelik birlikteliklerinde müzikseverler tarafından çok sevildiler.

Weller bu dönemde “The Modfather” lakabını edinerek kült mertebesine ulaştı. Grup, 1982’de dağıldı.
JAM
The Jam
SC
The Style Council

80’li yıllarda The Jam’e göre daha “soft” bir yol çizen Weller kurduğu diğer grubu The Style Council ile pop kulvarında soul ve cazı harmanlayarak ilerledi. Benim de pek sevdiğim grup 1989’da dağıldı.

1990’dan beri kariyerini solo olarak sürdüren sanatçı, yıllar içerisinde müzikte şekilden şekile girip geleneksel rocktan deneysel işlere kadar birçok şey deneyimledi.

“On Sunset”te soul dokunuşlar

Weller yeni albümde yapımcılık dahil birçok alanda sazı elden bırakmamış görünüyor. Vokallere ek olarak gitar, bas, sitar, Hammond org, piyano, klavyeli çalgılar çalıyor.

Albümün 18 Mart’ta yayınlanan ilk teklisi “Earth Beat” elektronik ağırlıklı, ama eser miktarda da R&B içeren bir parça. Vokallerde Weller’e R&B sanatçısı Col3trane eşlik ediyor. Akılda kalan, güzel bir tanıtım parçası olmuş. Albümün geri kalanına dair bir ipucu vermiyordu aslında.

“Baptiste”, “Village“, “Walkin'” şarkıları hepsi soul dokunuşlarla güzelleşen muhteşem parçalar. Burada Weller’in eski Style Council partneri klavyeci Mick Talbot’un çaldığı Hammond orgun keyfine varmamak mümkün değil. Albümün yoğun R&B şarkı üçlüsü, bitsin istemiyorsunuz.

R&B başlayıp saykodelik süren “More”da Le SuperHomard grubunun üyesi Fransız şarkıcı Julie Gros güzel sesiyle destek verirken The Strypes gitaristi Josh McClorey şahane bir solo sergiliyor. Alışkanlık yapabilecek bir parça.

Bunlar dışında albümün deneysel açılış parçası “Mirror Ball”, funky parça “Old Father Tyme” ve akustik icra edilmiş olan “Rockets”i de ziyadesiyle beğendiğimi söyleyebilirim.

“On Sunset”, özetle elektronik müzik, modern R&B, soul ve orkestral tınıları pop/rock potasında eritmeyi başarmış son derece keyifli bir albüm. Kısmen de olsa bana The Style Council günlerini anımsatan albüm, heyecan verici, baştan sona sıkılmadan dinlenebilen, her parçanın kendine özgü bir hikayesi olan çok özel bir Paul Weller albümü.

Keyifli dinlemeler, Aykut


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s